Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Utylizacja eternitu: właściciel płaci za zdjęcie, miasto za transport na składowisko

ik
Na twoim podwórku leży eternit i nie wiesz, co z nim zrobić? Weź udział w programie, dzięki któremu za odbiór niebezpiecznych odpadów zapłaci samorząd Radomia.

Gdzie z wnioskami?

Gdzie z wnioskami?

Formularze wniosków można znaleźć na stronie internetowej Radomia. Są dostępne także w Biurze Obsługi Mieszkańca, na parterze Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego 30. Wypełnione druki można składać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy ulicy Kilińskiego 30, pokój 310. Szczegółowe informacji na temat programu można uzyskać pod numerem telefonów: (48) 362-06-92 lub (48) 362-06-70.

Urząd Miejski uruchamia nową edycję "Programu usuwania wyrobów zawierających azbest". Zmieniły się jednak jego zasady.

NAJPIERW USUŃ

- Od 1 stycznia tego roku nie mamy już gminnego i powiatowego funduszu ochrony środowiska, z którego były pieniądze na usuwanie azbestu - mówi Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w radomskim magistracie. - Znaleźliśmy jednak inny sposób, finansujemy odbiór azbestu.

Oznacza to, że właściciele budynków i posesji, spółdzielnie mieszkaniowe, czy wspólnoty mieszkańców na własny koszt zdejmują płyty eternitowe. Miasto płaci firmie, która go odbiera, a później wywozi na odpowiednie składowisko aż do Kraśnika.

Nie można jednak usunąć eternitu na własną rękę. Musi się tym zająć specjalistyczna firma. Do wniosku o udział w programie trzeba będzie dołączyć między innymi rachunek, albo umowę z taką firmą.

- Takie są przepisy, azbest to materiał niebezpieczny, żeby go demontować trzeba mieć specjalne pozwolenia - wyjaśnia Grażyna Krugły.

STARY TEŻ ODBIORĄ

Z miejskiej pomocy, ale tylko do końca tego roku, mogą skorzystać także osoby, na których posesjach od lat zalega eternit. Został zdemontowany wcześniej i właściciel nie ma co z nim zrobić.

- Zgłaszały się do nas właśnie takie osoby, które wcześniej nie mogły skorzystać z programu. Nie mają rachunków za demotaż, ani umów z firmą, która się tym zajmowała. Teraz im też będziemy mogli pomóc - wyjaśnia Grażyna Krugły.

Osoby, które chcą skorzystać z miejskiej pomocy powinny wypełnić wniosek, który można dostać w Urzędzie Miejskim, albo na stronie internetowej Radomia.

Według urzędników, warto skorzystać z programu, bo wywóz i utylizacja azbestu to drogie zadanie. Za odbiór tony odpadu można zapłacić nawet około jednego tysiąca złotych.

- My rozstrzygnęliśmy przetarg i za odbiór tony eternitu będziemy płacić 422 złote, indywidualna osoba musiałby zapłacić zdecydowanie więcej - dodaje Grażyna Krugły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie