Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

V edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum - w sobotę finał!

Barbara Koś
Barbara Koś
- Uważamy, że poziom konkursu jest wysoki. Wybrane przez nas 6 utworów to cała paleta muzycznych barw. Myślę, że będą one z przyjemnością wysłuchane przez publiczność - mówiła w październiku podczas konferencji prasowej profesor Joanna Wnuk - Nazarowa, przewodnicząca jury. Obok Piotr Moss.
- Uważamy, że poziom konkursu jest wysoki. Wybrane przez nas 6 utworów to cała paleta muzycznych barw. Myślę, że będą one z przyjemnością wysłuchane przez publiczność - mówiła w październiku podczas konferencji prasowej profesor Joanna Wnuk - Nazarowa, przewodnicząca jury. Obok Piotr Moss. Barbara Koś
V edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum jest już na półmetku. 9 grudnia (sobota), podczas koncertu finałowego o godzinie 18, dowiemy się, który z sześciu finalistów zyska ostateczne uznanie jury, a tym samym otrzyma laury zwycięstwa. Koncert finałowy odbędzie się w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, ulica 25 czerwca 70.

V edycja Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum

W programie koncertu znajdą się utwory zakwalifikowane do finału konkursu Arboretum: Oscar Colomina i Bosch (Hiszpania) "Open the curtains", Per Dybro Sorensen (Dania) "Clouds", Dorothee Eberhardt-Lutz (Niemcy) "Streicher pur for string orchestra", Alessandro Grego (Włochy) "El mar de l'eterno", Marcin Jachim (Polska) "Fantazja na orkiestrę smyczkową oraz Kornel Thomas (USA/Węgry) "Ice".

Wykonawcy: Szymon Morus - dyrygent i Radomska Orkiestra Kameralna.

Koncert odbędzie się z udziałem jurorów I etapu: Joanny Wnuk-Nazarowej – przewodnicząca, Piotra Mossa, Paula Pattersona i Macieja Żółtowskiego.

Ceny biletów: 25 i 22 złotych (ulgowy). Bilety do nabycia w kasie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, ul. Żeromskiego 53 i na stronie orkiestry.

Jak przypominają organizatorzy konkursu, warty podkreślenia jest fakt, że do tej pory to profesor Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, miał głos decydujący w wyborze kompozytora, którego dzieło zasługuje na specjalne uznanie. W tym roku rolę przewodniczącego jury zgodziła się objąć jego uczennica i ważna postać polskiej kultury muzycznej – Joanna Wnuk-Nazarowa.

Do Arboretum można było zgłaszać utwory napisane na orkiestrę smyczkową. Termin nadsyłania partytur minął 20 września 2023 r. Nadesłano 94 partytury z całego świata, z których jury wybrało 6 finałowych.

Przyznane zostaną trzy nagrody regulaminowe: I nagroda: 30 tysięcy złotych, II nagroda: 10 tysięcy złotych i III nagroda: 5 tysięcy złotych.

Zostanie przyznana także nagroda publiczności. W trakcie przerwy każda osoba obecna na koncercie będzie mogła wskazać na przygotowanych wcześniej kartach do głosowania jeden z utworów, który jej zdaniem był najlepszy. Po przeliczeniu głosów, kompozycja, która uzyska największe poparcie otrzyma nagrodę publiczności w wysokości 5 tysięcy złotych.

- Będziemy mieli okazję przekonać się, czy zdanie profesjonalisty jest zgodne z gustami osób na widowni. Publiczność będzie miała też niecodzienną okazję osobiście porozmawiać z jurorami oraz pogratulować finalistom i zwycięzcom konkursu podczas bankietu tuż po koncercie - mówi Agnieszka Stanicka z Radomskiej Orkiestry Kameralnej. - Autorzy najlepszych kompozycji już 7 grudnia przyjechali do Radomia, aby przyjrzeć się próbom Radomskiej Orkiestry Kameralnej. A potem nie pozostanie im nic innego, jak cierpliwie czekać na werdykt.

Konkurs był otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Jego specyfiką jest dwuetapowa procedura. W pierwszym etapie w dniach 2 i 3 października 2023 r. nadesłane anonimowo utwory oceniało czteroosobowe jury. Do drugiego etapu, publicznego wykonania podczas specjalnego koncertu Radomskiej Orkiestry Kameralnej, zostało zakwalifikowanych sześć prac.

Celem organizowanego konkursu jest wzajemne zbliżenie muzyki współczesnej i publiczności regularnych koncertów filharmonicznych. Mecenasem konkursu jest International Tobacco Machinery Poland SP. Z O.O. – producent innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu tytoniowego www.itmgroup.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie