MKTG SR - pasek na kartach artykułów

V Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych rozpoczną się już w czwartek

Barbara Koś
archiwum
Rozmawiamy z Anną Skubisz - Szymanowską, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej.

-Już po raz piąty w naszym mieście wydawcy, autorzy i czytelnicy. Impreza zainicjowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną trwa . Proszę przypomnieć, jaki był cel Targów.

-Jako biblioteka prowadzimy dział regionalny. W pewnym momencie -to było właśnie dziesięć latu temu, okazało się, że wydawnictw regionalnych nie tylko przybywa ale stają się one coraz bardziej wartościowe. Mają coraz lepszą szatę graficzną. Wtedy zdecydowaliśmy się pokazać je szerzej czytelnikom oraz innym wydawcom, których zaprosiliśmy na I Targi. I jak się okazuje trafiliśmy w sedno. Organizowana co dwa lata impreza cykliczna, mająca na celu promocję regionalnych publikacji oraz działających na ziemi radomskiej oficyn sprawdziła się. Poza prezentacją wydawnictw zapewniamy wydawcom możliwość sprzedaży oraz kontakt z bibliotekarzami z bibliotek publicznych i szkolnych. Targi odbywają się oczywiście przy udziale czytelników, co zwiększa szansę na sprzedaż prezentowanych książek. Targi to także dobra okazja do wymiany doświadczeń w środowisku, nie tylko lokalnym.Targi dają możliwość wystawienia i zaprezentowania ofert wydawniczych regionalnych wydawnictw oraz wszystkich tych, które wydały książki związane tematem lub osobą autora, z regionem. Finałem targów jest uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Radomia.

-Ilu wydawców spotka się na 5 Targach?

-Zgłosiło się 32 wystawców, którzy pokażą swoje książki na 29 stoiskach. Są to nie tylko oficyny radomskie i naszego regionu- powiatów i gmin np. Zwolenia i Kozienic ale także wydawnictwa z Kielc, Warszawy,Krakowa, Lublina. Swoje stanowisko będzie mieć IPN.

- Można poznać najciekawsze pozycje 5. Targów?

-O, jest ich tak wiele! W ciągu minionych dwóch lat od poprzednich Targów ukazało się blisko 250 wydawnictw. Są wśród nich choćby piękny album poświęcony Józefowi Brandtowi wydany przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, „Oskar Kolberg 1814-1890” i „Od obrzędu do widowiska ludowego, zwyczaje regionu radomskiego” edytowane przez Muzeum Wsi Radomskiej, no i książki nominowane do Radomskiej Nagrody Literackiej, która zostanie ogłoszona i wręczona podczas Targów. To powieść „Kurator” Zbigniewa Kruszyńskiego, reportaż „Biesłan” Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazły i tom poezji „Madafakafares” Pawła Podlipniaka oraz „Okupacja i propaganda. Dystrykt radomski Generalnego Gubernatorstwa w publicystyce polskojęzycznej prasy niemieckiej 1939- 1945”Sebastiana Piątkowskiego i „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza” Ewy Kołodziejczyk. Proszę też by zwrócić uwagę na wydawnictwa ściśle regionalne: np.”Historia przedszkola w Skaryszewie” Krystyny Barańskiej czy „Dzieje Zwolenia” Cezarego Imańskiego. Pod szyldem IPN oferowana będzie, m.in. „Utopia i rzeczywistość. Stowarzyszenie PAX w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym PRL i IIIRP” na przykładzie województwa radomskiego” Krzysztofa Busse.

- A literatura piękna?

- Cały „pakiet”! „Nigdzie teraz , teraz tutaj” najnowsza powieść Grzegorza Bartosa, „Rzeczpospolita zwycięska” i „Siódemka” Ziemowita Szczerka czy powieść Jarosława Rabendy „Kiedy ślepiec płacze....”. Odbędą się też spotkania pod hasłem „Książka z autografem”. O swych książkach opowiedzą m.in. Teresa Opoka, Ziemowit Szczerek, Paweł Podlipniak i Wiesław Krupa. Tragi rozpoczną się w czwartek, 19 listopada, o godz. 10:30 w foyer sali koncertowej, ulica Żeromskiego 53. Zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie