MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Vadim Brodski, zespół Mazowsze, zespół Wolanianki i inne atrakcje w Muzeum Wsi Radomskiej

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 7 lat
Spotkania z muzyką, koncert zespołu Mazowsze i wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk” – to imprezy, które odbędą się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Wydarzenia kulturalne w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

O zaplanowanych wydarzeniach, które zapowiadają się bardzo atrakcyjnie i które ściągną z pewnością liczną publiczność, mówili we wtorek 11 czerwca podczas konferencji prasowej Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz Przemysław Bednarczyk, kierownik działu kultury wsi.

Niedziela 16 czerwca - profesor Vadim Brodski

W ramach 6. Spotkania Wielu Kultur w niedzielę, 16 czerwca o godzinie 17 zainaugurowana zostanie szósta edycja Spotkań z Muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej.

To niecodzienne muzyczne spotkanie odbędzie się w pięknym wnętrzu, zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętej Doroty z Wolanowa.

Projekt pod tytułem 6. Spotkania Wielu Kultur w Muzeum Wsi Radomskiej dofinansowany w formie dotacji celowej z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Patronat Honorowy nad koncertem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wstęp wolny.

Wystąpi jeden z najwybitniejszych skrzypków europejskich profesor Vadim Brodski, zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego; jeden z nielicznych skrzypków w historii, który miał zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego.

Na organach zagra Emanuel Bączkowski, organista, improwizator, laureat Międzynarodowych Konkursów Organowych, prelegent na Międzynarodowych Sesjach naukowych.

W repertuarze koncertu są między innymi kompozycje takich twórców jak: Antonio Vivaldi, Nicolo Paganini, Henryk Wieniawski oraz Stefan Wrocławski.

Muzyczną "niespodzianką" będzie Ave Maria na skrzypce i organy - Stefana Wrocławskiego, radomskiego kompozytora i organisty.

Sobota 22 czerwca. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze

W sobotę, 22 czerwca, o godzinie 17 wyjątkowe wydarzenia. Przed wiatrakiem z Wierzbicy zostanie rozstawiona scena, na której wystąpi z koncertem Kalejdoskop Barw Polski - Państwowy Zespół Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” imienia Tadeusza Sygietyńskiego. Będzie to koncert z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wstęp wolny.

Koncert, trwający z reguły około 2,5 godziny, to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków Polski. Prezentują one folklor wsi i miasteczek, ale często są to tańce narodowe, które „Mazowsze” także ma w swoim repertuarze. Podczas koncertu widzowie mogą wraz z artystami „Mazowsza” przemierzyć całą Polskę. Poznać nie tylko charakterystyczne dla poszczególnych regionów tańce, przyśpiewki i muzykę, ale również przyjrzeć się pięknie wykonanym i zdobionym kostiumom, które cieszą oko. To właśnie kostiumy dopełniają całości obrazu „Mazowsza” nie tylko w Kalejdoskopie Barw Polski, ale w każdym programie zespołu. W czasie tego koncertu widzowie mogą wędrować wraz z zespołem przez całą Polskę. Od Kaszub, poprzez Kujawy, Zieloną Górę, region Mazowsza, Lubelszczyznę, aż po góry i Śląsk. Z pewnością wielu zachwyci się krakowiakiem czy oberkiem, wspaniałymi choreografiami mistrza mazowszańskiego parkietu – Witolda Zapały czy innych twórców jedynych w swoim rodzaju układów tanecznych. I wielu zapadną na zawsze w pamięć słowa mazowszańskich hitów, jak Kukułeczka, Cyt, cyt, Furman czy Ej, przeleciał ptaszek. A to wszystko okraszone fantastyczną grą orkiestry „Mazowsza” pod batutą dyrektora Jacka Bonieckiego. Warto zasmakować Kalejdoskopu Barw Polski i dotknąć tego, co w „Mazowszu” jedyne w swoim rodzaju – polskiej kultury i polskiego folkloru w wersji dla każdego widza. Tego wymagającego i wykształconego oraz tego, który z polską muzyką i kulturą styka się po raz pierwszy.

Niedziela 23 czerwca. Sobótki

W niedzielę, 23 czerwca Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na Sobótki. Festyn odbędzie się w godzinach od 16 do 21. Impreza jest biletowana. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, ulgowy 12.

Festyn z okazji Sobótek będzie okazją do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też "Kupalnocką", "Sobótką". To jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

Głównym punktem programu będzie widowisko słowno-muzyczne, ale też taneczne połączone z pokazem obrzędu sobótkowego, w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki”. Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o godzinie 19.30 na scenie Amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz.

Teatr Nie Teraz powstał w Tarnowie jesienią 1980 roku jako „Grupa Nie Teraz”, aby kilka miesięcy później przyjąć już miano – Teatr nie teraz - TNT. Od roku 1997 działa jako stowarzyszenie; początkowo pod nazwą Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, a  obecnie Stowarzyszenie Nie Teraz - SNT. 

TNT jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, w tym spektakli muzycznych (z własnymi balladami i songami), spektakli ulicznych i działań o charakterze „work in progress” oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego w latach 1980-tych we współpracy z innymi zespołami teatralnymi.

Występował już w Muzeum Wsi Radomskiej podczas Spotkań Wielu Kultur w ubiegłej edycji ze spektaklem „Pisz do mnie więcej” – śpiewogra wedle listów i poezji Marii Konopnickiej. Ale też w spichlerzu w Wilkowa 8 marca tego roku miała miejsce premiera spektaklu "Kobieta za wszelką cenę", w roli głównej wystąpiła Halina Machel.

Tomasz Żak opracował scenariusz widowiska i jest jego reżyserem. To oczywiście reżyser teatralny, scenarzysta, twórca Teatru Nie Teraz (jednej z najstarszych w Polsce scen niezależnych), pisarz, publicysta.

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” - istnieje od 2009 roku. Założycielem zespołu jest pani Barbara Waśkiewicz. „Wolanianki” obecnie liczą ponad 40 członków, są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat z terenu gminy Wolanów i nie tylko.
„Wolanianki” w swym repertuarze zespół oprócz melodii regionalnych, ludowych i patriotycznych mają utwory własne.„Wolanianki”  biorą udział w licznych regionalnych imprezach, festiwalach i festynach. Zespół odnosi sukcesy w kraju i za granicą, jest zdobywcą wielu nagród. Zespół otrzymał także  Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Zespół świętuje 15-lecie istnienia i to widowisko i występ zespołu w Muzeum jest początkiem świętowania jubileuszu – ten we wrześniu!

A podczas widowiska usłyszymy dawne, ludowe pieśni śpiewane gwarą, znane i kultywowane w regionie radomskim. Pojawią się też barwne stroje. W przedstawieniu wezmą udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice. Kolorowy spektakl pokazuje zwyczaje związane z nocą kupały – pojawi się ogień i jego znaczenie, wicie wianków, ale też nie zabraknie emocji i uczyć, jak miłość, zazdrość.

Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę.

W czasie imprezy zaplanowano liczne atrakcje, między innymi warsztaty wicia wianków, warsztaty zielarskie, plener malarski, czy szukanie kwiatu paproci.

Jak zawsze podczas Sobótek pojawią się twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich z tradycyjną kuchnią.

Niedziela 21 lipca. Wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk”

W niedzielę 21 lipca 2024 roku w godzinach: 12 – 18 wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk”. Impreza jest biletowana: 20 złotych normalny, 12 złotych ulgowy

Wydarzenie plenerowe „Tańscy z Pieczysk” ma na celu popularyzację wiedzy na temat rodziny Tańskich i ich niemałych dokonań w dziedzinie techniki konstrukcji lotniczych i motoryzacyjnych. Wydarzenie skupi się na osiągnięciach dwóch przedstawicieli rodziny Tańskich – urodzonego w Pieczyskach Czesława, pioniera polskich konstrukcji lotniczych oraz jego syna inż. Tadeusza wybitnego konstruktora silników spalinowych i twórcy pierwszego polskiego samochodu CWS-T1. Podczas wydarzenia zaplanowane są pokazy filmu „Z wizytą u Tańskich” poświęconego postaci Czesława Tańskiego, otwarcie wystawy stałej „Na wiejskiej drodze i niebie”, zlot zabytkowych pojazdów – samochodów, motocykli i rowerów, pokazy mody przedwojennej i warsztaty modelarskie dla najmłodszych.

Dotychczas w ramach Muzycznych Spotkań skansen gościł znakomitych artystów między innyni: meksykańską sopranistkę-Alejandrinę Vázquez Ramírez, marokańskiego wokalistę-Gerarda Edery, szkockiego dudziarza-Sir. Lindsey'a Davidsona, oboistę Tytusa Wojnowicza jak również wybitnych aktorów: Maję Komorowską, Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Wysockiego i innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie