Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

(VIDEO) Nowe Archiwum Państwowe otwarte. Zobacz, jak wygląda (zdjęcia)

ik
Wstęgę w Archiwum Państwowym przecinali: (od prawej) dyrektor instytucji Kazimierz Jaroszek, marszałek Ewa Kopacz, naczelny dyrektor archiwów Władysław Stępniak i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Wstęgę w Archiwum Państwowym przecinali: (od prawej) dyrektor instytucji Kazimierz Jaroszek, marszałek Ewa Kopacz, naczelny dyrektor archiwów Władysław Stępniak i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Tadeusz Klocek
Klimatyzowane sale, nowoczesne wyposażenie i dużo przestrzeni - Archiwum Państwowe w Radomiu pracuje w nowej siedzibie. W piątek odbyło się jej otwarcie. Dziś każdy będzie mógł tam zajrzeć, bo zaplanowano Dzień Otwarty.

[galeria_glowna]

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty

Dzień Otwarty w Archiwum Państwowym przy ulicy Wernera 7 odbędzie się w sobotę 26 października w godzinach 11 - 17. Odwiedzający będą mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę pod tytułem "Człowiek i dokument" a także zwiedzić nowy budynek Archiwum, zaglądając do miejsc zwykle niedostępnych dla gości. Dostępne będą między innymi pracownia digitalizacji i pracownia konserwacji materiałów archiwalnych, gdzie będzie można podpatrzeć, jak wygląda praca nad rekonstrukcją uszkodzonych dokumentów. Pracownicy Oddziału Opracowania Zasobu pokażą na czym polega praca związana z opisywaniem i indeksowaniem materiałów archiwalnych. Zajrzeć będzie można także do magazynów archiwalnych aby zobaczyć, jak w nowoczesny sposób przechowuje się dzisiaj akta. W Pracowni Naukowej z kolei będzie można obejrzeć specjalnie wybrane dokumenty archiwalne, zobaczyć jak wygląda udostępnianie kopii cyfrowych i mikrofilmów. W trakcie zwiedzania będzie można także obejrzeć specjalnie nakręcone na tę okazję filmy i teledyskpromujące archiwum.

Archiwum Państwowe ma swoją siedzibę przy ulicy Wernera. To jeden z ciekawszych budynków w Radomiu. Zaprojektowany, jako otwarta książka, z krzywiznami ścian i dużymi oknami.

NOWOCZESNY BUDYNEK

Wewnątrz nowe Archiwum Państwowe ma przepastne magazyny mogące pomieścić aż 11 kilometrów akt. W pomieszczeniach, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można stworzyć dokumentom optymalne warunki, z odpowiednią wilgotnością i temperaturą powietrza. Archiwum ma pracownię konserwacji, jest w nim miejsce do skanowania i fotografowania archiwaliów. To część, z której korzystają pracownicy instytucji.

Dla gości i interesantów Archiwum ma przestronną pracownię naukową wyposażoną między innymi w terminale komputerowe do korzystania z kopii cyfrowych zdigitalizowanej części zasobu oraz komputerowych baz danych, stanowisko do samodzielnego kopiowania materiałów archiwalnych a także czytniki mikrofilmów. Są też sale wystawowa i konferencyjna, dzięki którym możliwa będzie realizacja projektów edukacyjnych i popularyzatorskich.

- Każdy może sam ocenić naszą nową siedzibę. Ale to budynek, który spełnia wszelkie wymogi stawiane takim instytucjom, jak nasza. Myślę, że to stanie się standardem - mówi Kazimierz Jaroszek, dyrektor Archiwum Państwowego w Radomiu.

MARSZAŁEK I MINISTER Z NOŻYCZKAMI

W piątek Archiwum Państwowym zwiedzali goście uczestniczący w oficjalnym otwarciu. Wśród nich byli między innymi marszałek sejmu Ewa Kopacz, minister kultury Bogdan Zdrojewski, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

- To piękny budynek, w którym zgromadzone są okruchy historii naszego regionu i jego mieszkańców - mówiła marszałek sejmu Ewa Kopacz. - Będzie służył nie tylko historykom i archiwistom, ale także właśnie mieszkańcom.

- Archiwa są dowodem szacunku do historii - dodawał Bogdan Zdrojewski, minister kultury. - Budujemy takie obiekty, ale to niezwykle trudne przedsięwzięcia. Muszą uwzględniać specyfikę przechowywania dokumentów. Ale trzeba je budować.

Radomskie Archiwum jest jednym z trzech oddawanych do użytku w tym roku i wybudowanych w powojennej Polsce pod potrzeby archiwizowania dokumentów. W pozostałych przypadkach archiwa zajmują lokale adaptowane pod ich potrzeby. Radomskie jeszcze niedawno działało na przykład w Ratuszu w radomskim Rynku.

Działkę pod nową siedzibę przekazało miasto. W zamian dostało od Skarbu Państwa budynek Ratusza. Prace przy ulicy Wernera trwały dwa lata. Nowe Archiwum Państwowe kosztowało 9,2 miliona złotych. Pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie