Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białobrzegach będą czerpać energię ze słońca. Na dużą skalę

ik
W ubiegłym tygodniu wiceburmistrz Białobrzegów Waldemar Olszewski (z lewej) i wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk podpisali umowę na unijne dofinansowanie ekologicznych inwestycji.
W ubiegłym tygodniu wiceburmistrz Białobrzegów Waldemar Olszewski (z lewej) i wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk podpisali umowę na unijne dofinansowanie ekologicznych inwestycji. archiwum
W domach i instytucja będą montowane baterie słoneczne i pompy cieplne. Wszystko dzięki dotacji z Unii Europejskiej

Kasa na wysypisko

Kasa na wysypisko

Białobrzegi maja już też umowę na dofinansowanie rekultywacji wysypiska śmieci. Na te prace gmina dostanie 3,1 miliona złotych unijnej dotacji. Gminne składowisko zajmuje powierzchnię blisko trzech hektarów. W 2008 roku zostało zamknięte, ale jest tykająca bombą ekologiczną. Teraz ma się to zmienić. Pryzma odpadów zostanie ukształtowana, wyrównana i zagęszczona. Działania te mają na celu zapewnienie swobodnego odpływu powierzchniowych wód opadowych i roztopowych. Ponadto, wykonany zostanie szczelny zbiornik odparowujący, który przejmować będzie spływ powierzchniowy, otwarty rów odwadniający oraz trzy studnie odgazowujące. Następnie, składowisko zostanie nawiezione i pokryte warstwą o właściwościach izolacyjno - rekultywacyjnych. Ostatnim elementem będzie nasadzenie roślinności. Te prace mają być prowadzone jeszcze w tym roku.

Solary pomogą podgrzewać wodę w 149 domach w gminie Białobrzegi oraz w miejscowych szkołach, przedszkolach i urzędach. Dodatkowo w salach gimnastycznych podstawówki i gimnazjum pojawią się gruntowe pompy tłoczące ciepło z ziemi.

Gmina Białobrzegi podpisała właśnie umowę i na projekt "Słoneczna energia w gminie Białobrzegi" dostanie ponad 2,2 miliona złotych. Cały projekt ma kosztować 3,2 miliona złotych.

KOLEKTORY PLUS INSTALACJA

- Część pieniędzy dołożą właściciele domów, w których będą instalowane solary. Z gminnego budżetu wyłożymy pieniądze dla naszych instytucji - wyjaśnia Waldemar Olszewski, wiceburmistrz Białobrzegów.

Gmina wybierze wykonawcę prac. Instalatorzy będą pojawiać się w kolejnych domach uczestniczących w projekcie. To oni zajmą się montażem baterii słonecznych i całego systemu hydraulicznego.

- Projektanci odwiedzali już po kolei każdy dom i dla każdego mamy gotowy projekt - wyjaśnia Waldemar Olszewski. - cześć kolektorów będzie montowana na dachach, inne na ścianach budynków, albo w ogóle poza nimi.

CIEPŁO TAKŻE Z ZIEMI

Podobne instalacje, ze względu na bardzo duże zużycie energii wykorzystywanej do podgrzania wody, będą montowane także w Urzędzie Miasta i Gminy Białobrzegi oraz w Starostwie Powiatowym. Projektem objęte zostaną także szkoły i przedszkola: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Białobrzegach, Publiczna Szkoła Podstawowa w Suchej, Publiczne Gimnazjum w Białobrzegach, przedszkola numer 1 i 2 w Białobrzegach oraz strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszynie.

Dodatkowo sale gimnastyczne gimnazjum i podstawówki będą miały tak zwane gruntowe pompy cieplne. Za ich pośrednictwem do budynków będzie ciepło z ziemi. Taką instalację ma plebania w Jasionnej. Za pieniądze z unijnego projektu przejdzie ona gruntowną modernizację.

Waldemar Olszewski, wiceburmistrz Białobrzegów: mamy już umowę na dofinansowanie. Teraz pieniądze z dotacji radni będą musieli wprowadzić do naszego budżetu. Sesja odbędzie się jeszcze w sierpniu. Później będziemy mogli ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę prac. Myślę, ze kolektory będą instalowane dopiero w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie