Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białobrzegach podpisali umowę na przebudowę oczyszczalni ścieków. Gmina na prace wykorzystuje unijną dotację

ik
Umowę na przebudowę oczyszczalni ścieków podpisano w Białobrzegach w ostatni piątek.
Umowę na przebudowę oczyszczalni ścieków podpisano w Białobrzegach w ostatni piątek. UMiG Białobrzegi
Można rozpoczynać prace - umowa z wykonawcą, który przebuduje oczyszczalnię ścieków w Białobrzegach została już podpisana. Kontrakt wart jest ponad 15 milionów złotych! To największe zadanie z unijnego projektu, na który gmina dostała dotację.

Przetarg na wykonanie prac wygrała spółka Instal Warszawa. Umowa z wykonawcą została podpisana w piątek 29 listopada w białobrzeskim Urzędzie Miasta i Gminy. Czas na wykonanie prac firma ma do drugiej połowy 2021 roku.

Będzie wydajniejsza

W ramach zadania, istniejąca oczyszczalnia ścieków zostanie rozbudowana o nowe osadniki wtórne. Powstanie stacja dmuchaw, przepompownia wody technicznej, przepompownia osadów oraz budynek odwadniania i suszenia osadów. Poza tym teren oczyszczalni zabezpieczony zostanie wałem przeciwpowodziowym.

Wszystko to spowoduje, że oczyszczalnia będzie w stanie przyjąć więcej ścieków oraz jakość odprowadzanej wody będzie jeszcze lepsza. - Rozbudowa oczyszczalni ścieków jest niezwykle ważnym zadaniem. Może niezbyt spektakularnym ale niezbędnym. Aby nadążyć za rozwojem naszej gminy, oczyszczalnia musi być zmodernizowana - mówi Adam Bolek, burmistrz miasta i gminy Białobrzegi.

Budują też kanalizację

Przebudowa białobrzeskiej oczyszczalni ścieków to część unijnego projektu, na który Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach dostał 15 milionów złotych dotacji. Wartość całości prac to 28 milionów złotych. Projekt obejmuje też budowę kanalizacji na osiedlu Za Polną w Białobrzegach oraz Suchej, a także budowę sieci w specjalnej strefie ekonomicznej w Białobrzegach. Prace w Białobrzegach już się zakończyły. Posesje już są podłączone do sieci.

W Suchej roboty jeszcze trwają. Tam ich zakres był zdecydowanie większy. Poza budową sieci kanalizacyjnej, do której podłączane będą gospodarstwa trzeba było również wykonać przepompownie ścieków. - Już w trakcie robót musieliśmy też zmieniać projekt. Okazało się, że na ulicy Szlacheckiej poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że kanalizacja grawitacyjna nie zdałaby egzaminy, dlatego będzie tam budowana kolejna przepompownia - wyjaśnia Adam Bolek. Kanalizacja w suchej będzie kosztowała blisko 6 milionów złotych. Całość ma być gotowa na początku przyszłego roku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie