Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W długiej kolejce do lekarza. Sprawdź, ile w Radomiu czeka się na wizytę u specjalisty

/wit/
Kolejki do specjalistów w radomskich, przyszpitalnych poradniach są najdłuższe w województwie.

Pacjenci słabo ocenili specjalistów

Pacjenci słabo ocenili specjalistów

Z jednego z ostatnich badań CBOS wynika, że najmocniejszą stroną polskiego systemu ochrony zdrowia jest dostępność usług lekarzy pierwszego kontaktu. Najgorzej pacjenci ocenili dostępność do lekarzy specjalistów i do badań diagnostycznych. Najtrudniej dostać się do kardiologa, endokrynologa, neurologa dziecięcego, kardiologa dziecięcego, urologa i psychiatry dziecięco- młodzieżowego.

Bożenna Pacholczk, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie: Najdłużej w naszym szpitalu pacjenci czekają na operacje zaćmy i wszczepienie endoprotez - minimum 2 lata. Zdarzają się tacy, którzy zapisują się w kilku placówkach a operują w tej gdzie jest najszybciej. W ten sposób generują kolejki. Rekordzista zapisał się w sześciu placówkach. Na szczęście teraz system wyświetla takie informacje.

Do kardiologa w poradni przy Tochtermana zapisy prowadzone są na kwiecień przyszłego roku. Miesiącami pacjenci oczekują na konsultacje u endokrynologa, urologa i alergologa. Nie lepiej jest na Józefowie, gdzie na koniec tego roku wyznaczane są wizyty do neurologa i kardiologa dziecięcego.

Pacjenci oczekujący w kolejkach wiele by, dali aby poradnie stosowały elektroniczną rejestrację. - Wtedy wystarczyłoby nie wychodząc z domu kliknąć w klawiaturę, a nie iść w ogonek i czekać - mówią.

Tylko, że aby taka rejestracja mogła być prowadzona potrzebne są pieniądze na wdrożenie kosztownego systemu, a także specjaliści. Ich brak i limity przyjęć, jakie dyktuje Narodowy Fundusz Zdrowia, sprawiają, że zapisy pacjentów prowadzone są w odległych terminach.

Okazuje się, że kolejki do specjalistów w radomskich, przyszpitalnych poradniach są najdłuższe w województwie. Do kardiologa przy Tochtermana zapisać można się na luty przyszłego roku.

- Przyjmuje na stałe jeden lekarz. Teraz jest akurat na zwolnieniu - usłyszeliśmy w kartotece.
W kolejce trzeba czekać do alergologa, urologa, okulisty, ale też endokrynologa.

Najkrócej czeka się między innymi do laryngologa i dermatologa, bo zapisy prowadzone są na bieżąco.

- W poradni laryngologicznej przy Lekarskiej leczę się od dłuższego czasu i zdążyłem poznać chyba już wszystkich medyków. Zasada jest prosta, ci do których termin jest najodleglejszy są najskuteczniejsi - zaznaczył w liście do redakcji jeden z pacjentów.

Do ortopedy dostać można się w drugiej połowie września, warunkiem jak w większości poradni jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Wiele osób uskarża się także na długie oczekiwanie na rezonans magnetyczny.

- Na Fundusz zapisujemy na pierwszą połowę stycznia 2014 roku, ale prywatnie to kwestia tygodnia. Przykładowo jeden odcinek kręgosłupa kosztuje 350 złotych. Gdy trzeba podać kontrast 500 - usłyszeliśmy w pracowni rezonansu.

W poradni Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego do kardiologa na bieżąco zapisać mogą się ci pacjenci, którzy są pierwszy raz i zdołają wyciągnąć numerek.

- Oczywiście jeśli ktoś chce się dostać do konkretnego lekarza musi czekać - mówi Grażyna Woźniak, kierownik Zespołu Poradni Specjalistycznych na Józefowie.

Na długie czekanie muszą naszykować się rodzice, którym lekarz rodzinny zlecił konsultację pociechy u kardiologa. W obydwu radomskich przyszpitalnych poradniach przyjmuje tylko dwóch takich specjalistów.

Szpitale od lat bezskutecznie poszukują niektórych fachowców.

- Od bardzo dawna rozglądamy się za kardiologiem, ale jak widać nikt nie chce pracować w poradni ze względu na warunki finansowe - zaznaczył w jednej z ostatnich rozmów Tadeusz Kalbarczyk, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa szpitala przy Tochtermana.

W ubiegłym roku szpital na Józefowie pilnie poszukiwał neurologa dziecięcego. Jedyna z lekarek pracujących w poradni neurologicznej dla dzieci odeszła i zatrudniła się w stolicy. Poradnię trzeba było na pewien czas zamknąć, a rodzice małych pacjentów musieli szukać pomocy gdzie indziej.

Okazuje się, że problem z neurologiem dziecięcym jest widoczny najbardziej w rejonie południowego Mazowsza i województwa lubelskiego. Takich specjalistów jest tylko 34.

-W większości przyszpitalnych poradni zabezpieczenie specjalistyczne jest, ale zdarza się, że tylko minimalne, pracuje po jednym lekarzu. Problem jeśli pójdzie on na urlop, albo chorobowe. Mamy po jednym kardiologu dziecięcym i hematologu, a zapotrzebowanie na wielu - mówi Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie.

W mieście brakuje psychiatry dziecięco - młodzieżowego. Doprowadziło to do wygaszenia działalności jedynej w Radomiu i regionie Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie