Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gielniowie będą świętować przywrócenie praw miejskich w sylwestrową noc z 2023 roku na 2024 będzie zabawa i odsłonięcie tablicy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W sylwestrową noc na Urzędzie Gminy w Gielniowie zostanie odsłonięta nowa tablica: „Urząd Miasta i Gminy Gielniów”.
W sylwestrową noc na Urzędzie Gminy w Gielniowie zostanie odsłonięta nowa tablica: „Urząd Miasta i Gminy Gielniów”. Archiwum
Mieszkańcy Gielniowa cieszą się z przywrócenia im praw miejskich po prawie 1760 latach. Władze gminy przygotowały zabawę przy muzyce, pokazy sztucznych ogni na placu przed Urzędem Gminy. Będzie też uroczyste odsłonięcie tablicy na budynku urzędu w sylwestrową noc.

Gielniów odzyska prawa miejskie 1 stycznia

Dokładnie po 154 latach Gielniów odzyskuje prawa miejskie odebrane przez rosyjskiego zaborcę.

- Radośnie powitamy Nowy Rok, bo jest to dla nas nie tylko pożegnanie starego roku, ale i powrót do historycznej sprawiedliwości. Gielniów odzyskuje prawa miejskie – mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.

Impreza rozpocznie się około pół godziny przed północą. Na placu przed Urzędem Gminy zostaną zainstalowane głośniki, będzie puszczona muzyka. Przed północą do zebranych przemówi wójt Władysław Czarnecki, a potem zostaną odpalone fajerwerki. Następnie zostanie odsłonięta tablica na budynku Urzędu Gminy. Treść nowej tablicy jest znana, to „Urząd Miasta i Gminy w Gielniowie”.

- Sama tablicę już zamontowaliśmy, na razie jest zasłonięta – dodaje Władysław Czarnecki.
Inne zmiany, jakie zostały podjęte, to zmiana pieczątek w urzędzie. Zamiast wójta będzie też Burmistrz Miasta i Gminy Gielniów.

- Wymiana pieczątek i tablicy, to naprawdę minimalne koszty. Innych wydatków nie przewidujemy. Dla samych mieszkańców nic się nie zmieni w związku z przywróceniem praw miejskich – mówi wójt Gielniowa.

https://echodnia.eu/radomskie/gielniow-odzyska-prawa-miejskie-1-stycznia-beda-fajerwerki-w-sylwestrowa-noc-i-zabawa-przy-muzyce/ar/c1-18195105

Miasto Gielniów powstało w roku 1455, przy szlaku handlowym biegnącym z Radomia do Piotrkowa Trybunalskiego. Jego założycielem był Tomasz Mszczuj z Brzezinek. W połowie XIV wieku Gielniów liczył ledwie 96 osób, w XVII wieku 121 mieszkańców, a w początkach XIX wieku były tu 72 domy i 491 mieszkańców. Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Gielniowa stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Gielniów utracił prawa miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie