Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gimnazjum numer 5 lewitują pojazdy

Anna GOGUŁA
Marek Golka prezentował zjawisko nadprzewodnictwa. Do doświadczenia wykorzystano ciekły azot. Pojazd unosi się nad torem, a pole magnetyczne nadaje mu prędkość.
Marek Golka prezentował zjawisko nadprzewodnictwa. Do doświadczenia wykorzystano ciekły azot. Pojazd unosi się nad torem, a pole magnetyczne nadaje mu prędkość. Łukasz Wójcik
Interesujesz się fizyką i chcesz poznać ją lepiej lub zamierzasz przełamać swą niechęć do tego przedmiotu? Pomogą ci w tym pokazy, które zorganizowało Publicznego Gimnazjum numer pięć w Radomiu.

Otwarcia pokazów dokonano w piątek. Przewodził im profesor Marek Golka. Razem z uczniami szkoły, prezentował poszczególne doświadczenia.

NAUKA PRZEZ DOŚWIADCZENIE

Ci, którzy wybrali się tego dnia do szkoły, nie mieli czego żałować, bo było na co popatrzeć. Przygotowano doświadczenia praktycznie z każdego działu fizyki. Była akustyka, optyka, mechanika, termodynamika, magnetyzm, elektryczność i nadprzewodnictwo.

- W pokazach uczestniczą nasi uczniowie. Pod okiem nauczycieli wykonują poszczególne doświadczenia. Zwyczajnie jest to dla nich nauka - mówi o pokazach Zofia Kukla, dyrektor szkoły. - Chcemy do tego zachęcić również innych uczniów, żeby mogli się przekonać, że ten przedmiot nie jest taki trudny, jak się o nim mówi. Wręcz przeciwnie może być piękny, a nawet zabawny. Wszystko zależy od tego w jaki sposób się go naucza.

FIZYKA JEST ŁATWA

Uczniowie, których spotkaliśmy na pokazach nie mogli się nachwalić swojego nauczyciela.

- Bardzo lubimy lekcje z profesorem Golką. Już na początku roku powiedział nam, że nie musimy korzystać z żadnych książek, ani ćwiczeniówek. Kopalnią wiedzy będą nasze notatki - opowiadają o zajęciach z profesorem uczniowie pierwszej i drugiej klasy. - Wreszcie polubiliśmy fizykę, a poza tym już całkiem sporo umiemy. Kiedy rozmawiamy z naszymi kolegami z podstawówki okazuje się, że są daleko za nami. Większość rzeczy, o których im opowiadamy jest dla nich niejasna.

KAŻDY MOŻE TO ZOBACZYĆ

- Zapraszamy na pokazy wszystkich chętnych. Wiele szkół nie ma możliwości zorganizowania takich zajęć, ale mogą to zobaczyć u nas. Mamy tu nauczyciela roku i dajemy możliwość spotkania się z nim - zachęca do obejrzenia pokazów Zofia Kukla. - Jak stwierdzili przedstawiciele Politechnicznej Warszawskiej, tegoroczne pokazy są na znacznie wyższym poziomie, niż te poprzednie. W trakcie każdych prezentujemy coś nowego. Zapraszamy ich do zobaczenia. W ciągu jednego dnia może nas odwiedzić od 180 nawet do 200 osób. Będziemy je kontynuować do 27 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie