Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Kazanów zakończył się pierwszy etap budowy wodociągów. Mieszkańcy kilku miejscowości mają już bieżącą wodę

Patryk Samborski
Patryk Samborski
W odbiorze technicznym pierwszego etapu inwestycji brała udział wójt Teresa Pancerz-Pyrka wraz z lokalnymi samorządowcami i wykonawcą inwestycji.
W odbiorze technicznym pierwszego etapu inwestycji brała udział wójt Teresa Pancerz-Pyrka wraz z lokalnymi samorządowcami i wykonawcą inwestycji. Urząd Gminy Kazanów
Zakończył się pierwszy etap budowy sieci wodociągowej w gminie Kazanów. Inwestycja objęła kilka miejscowości w sołectwach Niedarczów i Kroczów. Łącznie powstało jedenaście kilometrów sieci wodociągowej za około milion złotych. Wkrótce ruszają kolejne etapy.

Budowa sieci wodociągowej to zdecydowanie największa w ostatnich latach inwestycja gminy Kazanów. Łączna wartość projektu to aż siedem milionów złotych. Dzięki budowie niemal trzysta miejscowości z kilku sołectw wreszcie wkroczy w XXI wiek. Część już to zrobiła, ponieważ zakończył się już część budowy, która została podzielona na kilka etapów ze względu na skalę inwestycji.

- Brak dostępu do bieżącej wody to problem, z którym gmina borykała się od wielu lat. Zmiany były jednak trudne, ponieważ skala i koszt budowy sieci wodociągowej zdecydowanie przekraczały nasze możliwości finansowe. Zmieniło się to dzięki wsparciu z budżetu województwa mazowieckiego - mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Pierwszy etap

Pierwszy etap budowy sieci wodociągowej objął kilka miejscowości skupiając się na sołectwach Niedarczów i Zakrzówek. Ze względu na to, że inwestycja była bardzo złożona, gmina postanowiła przeprowadzić dwa osobne przetargi. Za obie jej części odpowiedzialna był Zakład Instalacji Sanitarnych i Gazowych - Józef Piwnicki z Radomia. Powstająca w ramach pierwszego etapu sieć wodociągowa ma łącznie jedenaście kilometrów i obejmuje takie miejscowości, jak: Zakrzówek Wieś, Zakrzówek Kolonia, Niedarczów Dolny Kolonia, Niedarczów Górny Kolonia, Niedarczów Górny Wieś. Łączny koszt obu inwestycji to około 960 tysięcy złotych.

Przy odbiorze technicznym inwestycji udział brała wójt Teresa Pancerz-Pyrka, Adam Sztal - inspektor nadzoru budowlanego, Józef Piwnicki - właściciel firmy wykonującej budowę, Waldemar Głowacki - sołtys miejscowości Niedarczów Górny-Wieś i Radny Rady Gminy, a także radny Bernard Dolega.

- To największa i najważniejsza inwestycja na terenie naszej gminy. Co prawda wizualnie nic się nie zmienia, ponieważ wszystko dzieje się pod ziemią, jednak komfort życia wielu mieszkańców znacznie się poprawi - mówi wójt Kazanowa.

Wielkie dofinansowanie

Inwestycja była możliwa dzięki wielkiemu dofinansowaniu z budżetu wojewódzkiego, które pokryje ponad połowę kosztów całej budowy. Przypomnijmy, że budowa całości sieci wodociągowej kosztować ma siedem milionów złotych. Gmina pokryje mniej niż połowę tej kwoty - trzy miliony. Reszta pochodzi z instrumentu wspierającego równomierny rozwój województwa mazowieckiego. Umowa w tej sprawie została podpisana 8 lipca w Urzędzie Gminy w Kazanowie.

- W skali naszej gminy są to olbrzymie pieniądze. Nie pamiętam, abyśmy dostali kiedykolwiek tak duże dofinansowanie. Dziękuję zarządowi województwa mazowieckiego, że dostrzegli potrzeby naszych mieszkańców, którzy od dawna czekali na tę inwestycję - dodaje Teresa Pancerz-Pyrka.

Skala wsparcia robi tym większe wrażenie, kiedy porównamy je z budżetem gminy. W tym roku Kazanów ma do dyspozycji 25 milionów złotych. Zdecydowana większość tej kwoty przeznaczana jest na bieżące utrzymanie i wydatki. Budżet inwestycyjny to mniej niż dwa miliony.

Zadania ważne dla równomiernego rozwoju

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego skierowany jest do powiatów i gmin województwa mazowieckiego, nieposiadających wystarczającego potencjału infrastruktury technicznej oraz mających ograniczone szanse na pozyskanie środków na realizację pilnych potrzeb mieszkańców z innych programów pomocowych dedykowanych rozbudowie infrastruktury.

Na lata 2019–2023 zaplanowano na ten cel 230 milionów złotych. W 2020 roku ta kwota zamyka się w 50 milionach. Oznacza to, że niemal 10 procent tegorocznego budżetu zostało przeznaczone na inwestycję w gminie Kazanów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie