Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Iłży stanął pomnik generała Antoniego Hedy-Szarego

Ewelina WITKOWSKA
Aleksandra Grzegorczyk, przewodnicząca Społeczny Komitet Budowy Pomnika podziękowała wszystkim zebranym za wsparcie.
Aleksandra Grzegorczyk, przewodnicząca Społeczny Komitet Budowy Pomnika podziękowała wszystkim zebranym za wsparcie. archiwum
Las sztandarów, przemówienia i łzy wzruszenia. Setki osób z całej Polski towarzyszyło odsłonięciu pomnika znakomitego żołnierza i generała Antoniego Hedy - Szarego i uczciło jego pamięć.

Po trzech latach starań 8 września przy ulicy Radomskiej w Iłży wreszcie stanął pomnik generała Antoniego Hedy.

LAS SZTANDARÓW

We wtorek centrum Iłży zebrały się setki ludzi. Wszyscy przyszli uczcić pamięć generała. Na uroczystości pojawili się również członkowie rodziny generała oraz liczne delegacje. Ceremonii przygrywała iłżecka orkiestra dęta i orkiestra wojskowa.

- Uroczystość była wspaniała, było wiele delegacji z różnych miasta, naliczyliśmy około 60 sztandarów - mówi Aleksandra Grzegorczyk, przewodnicząca Społeczny Komitet Budowy Pomnika. - Był nawet wysłannik z Kancelarii Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który odczytał w imieniu prezydenta piękny list.

Na placu można było spotkać również młodzież.

- To dla nas cudowna lekcja historii - mówiła jedna z uczestniczek. - Przyjemnie jest wysłuchać opowieści ludzi, którzy przeżyli te czasy, a nie czytać suche informacje z książek.

WIELKIE ZAANGAŻOWANIE

Społeczny Komitet Budowy Pomnika zawiązała w listopadzie 2006 Aleksandra Grzegorczyk, siostrzenica Haliny Wróblewskiej, porucznik Armii Krajowej o pseudonimie LILLA.

- Ciocia poprosiła mnie o pomoc w stworzeniu tego pomnika - wspomina Aleksandra Grzegorczyk, przewodnicząca komitetu. - Pomysł jego powstania od początku był jej.

Komitet rozpoczął prace zwracając się do różnych instytucji i urzędów w całej Polsce.
- Spotkaliśmy się ze wspaniałym odzewem z regionu mazowieckiego i świętokrzyskiego, wspierali nas ludzie z całej Polski, tam, gdzie generał zostawił swoje ślady - opowiada przewodnicząca. - Jednak największy wkład w budowę pomnika włożyli: Halina Wróblewska, Prezydent Lech Wałęsa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Samorząd Gminy Iłża.

Koszt wykonania pomnika to 90 tysięcy złotych. Model gipsowy wykonali Sylwester Kiełek i Leszek Dróżdż ze Starachowic, natomiast sam pomnik wykonał Jacek Guzera z Dąbrowy koło Kielc. Cokołem i tablicą z biogramem zajął się Dariusz Kruszyński ze Starachowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie