Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W każdym powiecie regionu spada liczba bezrobotnych

/jp/
Po mało optymistycznych danych za maj, czerwcowe dane na temat bezrobocia pokazują wyraźny spadek i to we wszystkich powiatach. W sumie w ciągu miesiąca ubyło w ośmiu powiatach regionu i w samym Radomiu niespełna 1935 bezrobotnych.

Najbardziej zauważalna poprawa na rynku pracy nastąpiła w samym Radomiu. Jeszcze w maju w mieście nieznacznie wzrosła liczba bezrobotnych w stosunku do kwietnia. Tymczasem w czerwcu bezrobocie spadło i to aż o 786 osób. Również w powiecie radomskim zanotowano znaczny spadek bezrobocia - o 520 osób.

PRACA SEZONOWA

Niewielka to pociecha, bo powiat radomski jest z 30-procentowym bezrobociem wciąż na czwartym miejscu w Polsce w rankingu powiatów, gdzie o prace jest najtrudniej. Również sam Radom z niespełna 22 procentowym bezrobociem mieści się w niechlubnej czołówce krajowej. Znamienne jest to, że w dużych miastach - powyżej 200 tysięcy złotych rzadko kiedy stopa bezrobocia przekracza średnią krajową.

W innych powiatach regionu zaznaczył się też znaczny spadek liczby bezrobotnych, najbardziej w zwoleńskim, szydłowieckim, kozienickim i grójeckim.

Urzędy pracy w małym stopniu monitorują zarobkową migrację zagraniczną. Z dużą pewnością można jednak przyjąć, że spadek bezrobocia wiąże się z wyjazdami do prac sezonowych w rolnictwie i budownictwie - przede wszystkim do takich krajów jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia i Norwegia.

Statystyki ratują też uruchamiane właśnie programy aktywnych form zwalczania bezrobocia, które nie poprawią na trwałe sytuacji na rynku pracy.

ZACHĘTY

W powiatach, gdzie znacznie spadło bezrobocie, pracownicy urzędów pracy przestrzegają przed optymizmem. W dużej mierze statystyki zbijają miliony złotych przeznaczane właśnie na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Nie poprawiają one na trwałe sytuacji na rynku pracy. Przeznaczane są one na przykład na dotowanie staży. Z doświadczeń lat ubiegłych wynika, że pracodawca zazwyczaj korzysta z pracy stażysty, zatrudnia go jeszcze na kilka miesięcy po wygaśnięciu umowy, ale rzadko proponuje pracę na etat bezterminową.

W tym roku urzędy pracy w regionie dostały porównywalne do ubiegłego roku kwoty na aktywną walkę z bezrobociem, ale są to zdecydowanie mniejsze pieniądze niż przed dwoma laty.

Pewną nadzieję dają nowe formy aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych. Należą do nich specjalne programy stażowe, gdzie pracodawcy dostaną dodatkowe premie za zatrudnienie stażystów ponad termin umowy. Z tego funduszu może w nietypowy sposób korzystać sam bezrobotny, opłacając bonami szkolenia, czy pokryć koszty zakwaterowania w swoim nowym miejscu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie