MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Klwowie nowe zasady odbioru śmieci

Antoni Sokołowski
Piotr Papis, wójt Klwowa: - Obecnie wprowadzany system będzie polegał na segregacji odpadów u źródła ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych.
Piotr Papis, wójt Klwowa: - Obecnie wprowadzany system będzie polegał na segregacji odpadów u źródła ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych. archiwum
Rozpoczęło się podpisywanie umów z firmami posiadającymi zezwolenia na odbiór segregowanych odpadów z posesji.

Wszystko dlatego, że od 1 stycznia tego roku istnieje obowiązek spoczywający na właścicielach nieruchomości utrzymania czystości i porządku na posesjach. To zasadnicza zmiana w sposobie odbioru nieczystości.

SEGREGACJA W DOMU

O zmianie prawa w tej sprawie mówiło się od dawna, ale teraz przepisy trzeba już wprowadzać w życie.

- Dlatego każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek podpisać indywidualną umowę z firmą posiadającą zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych - zaznacza Piotr Papis, wójt Klwowa.
Obecnie wprowadzany system będzie polegał na segregacji odpadów u źródła ich powstawania, czyli w gospodarstwach domowych. Właściciele posesji będą zobowiązani do segregowania odpadów, które będą przynajmniej raz w miesiącu odbierane z posesji.

MUSZĄ DAĆ POJEMNIKI

Firma odbierająca ma obowiązek dostarczenia zamkniętego pojemnika na odpady niesegregowane i kilka worków na odpady segregowane. W ramach umów z właścicielami firmy zobowiązały się do odbioru odpadów wielkogabarytowych. Do zawarcia umowy z firmami o segregacji będą zobowiązani także letnicy, ale tylko na minimum trzy miesiące rocznie.

Nowy system jest odpłatny, a zebrana opłata musi pokryć koszty utylizacji, odzysku i składowania odpadów na składowiskach. Ostatnio koszty utylizacji odpadów wzrastają. Sama opłata za korzystanie ze środowiska poprzez składowanie odpadów na wysypisku wzrosła decyzją Rady Ministrów w 2008 roku aż ponad 400 procent.

TANIEJ PODPISAĆ

Jednak jeśli ktoś nie podpisze umowy, zostanie do tego zobligowany prawem, mocą decyzji administracyjnej. Spóźnialscy muszą się jednak liczyć z konsekwencjami, bo mogą zapłacić za odbiór śmieci nawet dwa razy więcej, niż wynosiłaby wynegocjowana stawka. Ponadto rolnicy sami zobowiązali się do segregowania śmieci przy okazji składania wniosków o dopłaty obszarowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie