Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipsku można pobawić się w... podziemnego drukarza

/PS/
Młodzież chętnie "bawiła się” w podziemnych drukarzy
Młodzież chętnie "bawiła się” w podziemnych drukarzy Zdjęcia Karolina Majewska
Przemycane zza granicy, a także drukowane w Polsce wydawnictwa drugiego obiegu z lat PRL można oglądać w Lipskim Centrum Kultury na wystawie "Poza cenzurą".
Na wystawie prezentowane są wydawnictwa drugiego obiegu a także sprzęt, na którym były one drukowane
Na wystawie prezentowane są wydawnictwa drugiego obiegu a także sprzęt, na którym były one drukowane

Na wystawie prezentowane są wydawnictwa drugiego obiegu a także sprzęt, na którym były one drukowane

Co oznaczają słowa "cenzura", "bibuła", "powielacz" - od wyjaśnienia tych podstawowych pojęć rozpoczęło się spotkanie Piotra Kutkowskiego, autora wystawy "Poza cenzurą" z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku, którzy przybyli na jej otwarcie. Musieli też zastanowić się, jak można drukować nie mając komputera, drukarki czy kopiarki. Jak było to możliwe w latach PRL i co groził za nielegalne drukowanie dowiedzieli się od autora wystawy. Spotkanie było także okazją do przekazania młodzieży wiedzy o wydarzeniach obejmujących okres PRL od śmierci Stanisława Pyjasa w 1977 roku do wolnych wyborów w 1989 roku i ukazaniu się pierwszego numeru "Gazety Wyborczej". Prezentowane podczas wykładu informacje były ilustrowane oryginalnymi materiałami umieszczonymi w ramach. Są to między innymi ulotki, zdjęcia, fragmenty artykułów, okolicznościowe karty i kalendarze, a także czasopisma i książki przemycone w tamtych czasach.

DRUKOWANIE

Po prelekcji młodzież mogła obejrzeć prawdziwy sprzęt, używany do powielania nielegalnych wydawnictw. Chętni mieli też okazję własnoręcznie wydrukować jeden egzemplarz tekstu z matrycy umieszczonej na powielaczu, którego używali kiedyś działacze podziemnej "Solidarności" z Pionek, a potem odbić na nim pieczątkę z napisem "Solidarność" lub "Poza Cenzurą".

Młodzież zgodnie oceniła, że była to bardzo ciekawa lekcja historii, podczas której poznali dotąd nieznane fakty, związane z ludźmi, działającymi w regionalnej opozycji między innymi w Radomiu, Zwoleniu czy Pionkach.
Przy okazji uczniowie zobaczyli także część stałej ekspozycji Lipskiego Centrum Kultury, w tym również zbiory przekazane przez Wiesława Dziółko, opozycjonisty z Lipska.

ZAPROSZENIE

Organizatorzy wystawy zapraszają do jej zwiedzania kolejnych uczniów. Grupy szkolne zainteresowane tą propozycja mogą się w tej sprawie kontaktować z Lipskim Centrum Kultury telefonicznie pod numerem: 48 3780 131. Po uzgodnieniu terminu pracownicy LCK chcą zapraszać do rozmów także z innymi działaczami konspiracyjnymi z Lipska i okolic. Pozostali zwiedzający mogą oglądać ekspozycję w godzinach otwarcia kawiarenki "Ex Libris" i Galerii Regionalnej między 16 a 20.

Każdy mógł sobie odbić pieczątkę z napisem "Solidarność” lub "Poza Cenzurą”.
Każdy mógł sobie odbić pieczątkę z napisem "Solidarność” lub "Poza Cenzurą”.

Każdy mógł sobie odbić pieczątkę z napisem "Solidarność" lub "Poza Cenzurą".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie