Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lipsku uczcili poległych podczas agresji sowieckiej na Polskę. Była uroczysta msza święta i złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Przedstawiciele powiatu lipskiego uczciły pamięć poległych podczas agresji sowieckiej na Polskę. Część uroczystości odbyła się przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Lipsku.
Przedstawiciele powiatu lipskiego uczciły pamięć poległych podczas agresji sowieckiej na Polskę. Część uroczystości odbyła się przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Lipsku. Starostwo Powiatowe w Lipsku
Władze powiatu lipskiego uczciły pamięć poległych żołnierzy Wojska Polskiego i cywili w związku z 81. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Była msza święta oraz uroczystość przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu komunalnym w Lipsku.

W obchodach rocznicowych udział wzięły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipsku i Jednostki Strzelecka 1005 Lipsko imienia Dionizego Czachowskiego , a także przedstawiciele samorządu powiatowego, służb, jednostek i organizacji pozarządowych z terenu powiatu lipskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętej Trójcy w Lipsku. Obecni byli między innymi: Józef Sosnowski - przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego, starszy brygadier Tomasz Krzyczkowski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, młodszy inspektor Robert Galas - zastępca komendanta powiatowego Policji w Lipsku, harcmistrz Krzysztof Furmanek - zastępca komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku i Komendant Hufca ZHP w Lipsku oraz Wojciech Dziółko - Przewodniczący Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” w Lipsku.

Po zakończonej mszy świętej uczestnicy uroczystości przenieśli się na cmentarz komunalny w Lipsku, gdzie przy Krzyżu Katyńskim na kwaterze żołnierskiej ku pamięci poległych zapalili znicze i złożyli wieńce.

Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej 17 września 1939 roku. Napaść na Polskę była konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II Wojny Światowej zawarły Niemcy i Związek Radziecki. Po wkroczeniu na terytorium Polski Sowieci natychmiast zastosowali terror wobec społeczeństwa polskiego. Wielu czekało uwięzienie, przesłuchania, często połączone z brutalnym biciem, zesłanie do łagrów bądź rozstrzelanie. Dokonano aresztowań ponad 200 tysięcy Polaków, a masowe wywózki na Syberię objęły około milion 350 tysięcy osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie