MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze odbyły się warsztaty etnograficzne

Antoni Sokołowski
Uczniowie, pod okiem dorosłych, sami wykonywali ozdoby świąteczne, znane w wielu miejscowościach rejonu przysuskiego.
Uczniowie, pod okiem dorosłych, sami wykonywali ozdoby świąteczne, znane w wielu miejscowościach rejonu przysuskiego. archiwum muzeum
Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty etnograficzne, jakie przeprowadzili pracownicy Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Prawie 500 osób, uczniów i nauczycieli, wzięło udział w tegorocznych warsztatach etnograficznych, które odbywały się w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

Podtrzymują tradycje

Tegoroczna edycja warsztatów w Muzeum cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu trzech dni wzięło w nich udział blisko 500 uczestników, uczniów i nauczycieli, zarówno z przedszkoli, szkół i ośrodków wychowawczych. Uczestnicy przybyli na zajęcie nie tylko z Przysuchy ale i z całego powiatu przysuskiego. Zajęcia prowadzone były przez doświadczone twórczynie ludowe z regionu opoczyńskiego - Mariannę Rzepkę i Bożenę Dulnikiewicz. Przypomnijmy, że Marianna Rzepka jest laureatką Nagrody imienia Oskara Kolberga i wraz z córkami kontynuuje regionalną tradycję rękodzieła artystycznego.

Każdy uczestnik warsztatów w muzeum wykonał własnoręcznie ozdobę świąteczną, którą zaprezentował potem swojej rodzinie.

Zręczne ręce

Organizatorzy warsztatów w muzeum przypomnieli uczestnikom, ze niegdyś podczas długich zimowych wieczorów poprzedzających Boże Narodzenie w wielu domach przygotowywano ozdoby świąteczne. Rodziny przygotowywały papierowe aniołki, koszyczki ze słomy, pawie oczka na choinkę, łańcuchy, bombki. Muzeum wpisuje się w tę tradycję i dlatego organizuje zajęcia dla dzieci z wykonywania ozdób choinkowych i drobnych upominków świątecznych.Podczas trwających warsztatów dzieci miały okazje poznać najstarsze tradycje związane z przygotowywaniem dekoracji świątecznych, znanych w rejonie opoczyńskim, czy w okolicach Przysuchy. Niektóre dzieci dowiedziały się, że w użyciu były takie materiały, jak słoma, czy drewno, o które ciężko dziś w wielu domach. Czasami do wykonywania ozdób wykorzystywano owoce - jak jabłka, czy orzechy, które niejednokrotnie jako upominki trafiały na stół wigilijny. Podczas takich zajęć można też było wykonać pocztówki świąteczne i noworoczne, które można potem wręczyć swojej rodzinie i znajomym. Dzieci nauczyły sią też robić stroiki, z użyciem wstążek, bibuły, które można potem ustawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie