Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą o fascynujących zabytkach z dorzecza Pilicy opowiadali wyjątkowi goście. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Zdjęcie ze spotkania historycznego. Na kolejnych zdjęciach relacja z wydarzenia.
Zdjęcie ze spotkania historycznego. Na kolejnych zdjęciach relacja z wydarzenia. mgok.nowemiasto.pl/
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście nad Pilicą odbyło się spotkanie historyczne pod nazwą „Rzeka tajemnic, Pilica dwa tysiące lat temu czyli opowieść o zabytkach”. Gośćmi byli Łukasz Karczmarek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Marcin Woźniak z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Celem wydarzenia było pogłębienie spojrzenia na zbiory archeologiczne nowomiejskiego muzeum oraz poszerzenie wiedzy na temat eksponatów. Przemowa gości dotyczyła okresu od II stulecia przed narodzeniem Chrystusa do VI wieku naszej ery, a w szczególności procesów kulturowych z obszaru zachodniej części Mazowsza i dorzecza Pilicy.

Prace archeologiczne w dolinie Pilicy
Dzięki pracom archeologicznym w dolinie Pilicy odkryto ślady produkcji żelaza z okresu rzymskiego i przedrzymskiego. Produkcja hutnicza w zależności od regionu była zróżnicowana. W latach 60. i 70. jeden z archeologów, odkrywca Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego i Konserwator Zabytków Archeologicznych Stefan Woyda, podjął się wielu szczegółowych badań, które stopniowo wyjawiały pozostałości z procesu technologicznego ówczesnych pieców hutniczych. Dowodem na to odkrycie była między innymi urna popielnicowa odnaleziona po latach w Brzeskach, w gminie Klwów. Do eksponatów z tamtych czasów należą także: groty strzał, włóczni, figury, zapinki do szat, klamry oraz siekierka.

Historia Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą
Otwarcie nowomiejskiego muzeum sięga 1960 roku. Jego założycielem był Stanisław Tkacz, nauczyciel, który fascynował się lokalną historią. Jego pasją było zbieranie przedmiotów związanych z regionem. Przekazanie przez mężczyznę prywatnej kolekcji zapoczątkowało działanie Muzeum w Nowym Mieście na Pilicą. Atrakcyjne eksponaty od początku przyciągały wielu zainteresowanych. Od początku istnienia, muzeum miało problem ze stałą lokacją, było stale przenoszone. Dopiero od 2015 roku eksponaty są przechowywane w jednym miejscu i należycie konserwowane.

Inne zabytki w Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą
W Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą znajduje się wiele ciekawych zabytków, które dostarczane są z różnych źródeł, między innymi od mieszkańców regionu. W 2020 roku do nowomiejskiego muzeum trafił uniform pochodzący z obozu koncentracyjnego, należący ówcześnie do mieszkanki Nowego Miasta. Został dostarczony do muzeum razem z wieloma dokumentami oraz zapiskami, które pozwoliły na odtworzenie szczegółowej relacji o losach kobiety.

Kolejnym ciekawym obiektem znajdującym się w Muzeum w Nowym Mieście nad Pilicą jest warsztat tkacza, który ówcześnie służył do wykonywania wszelkich prac z tkaninami. Został on odrestaurowany, zakonserwowany i przekazany do muzeum przez mieszkańca Sacina.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie