MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę rusza XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

Barbara Koś
- Ten festiwal jest doskonałą promocja Radomia – mówił podczas konferencji prezydent Andrzej Kosztowniak
- Ten festiwal jest doskonałą promocja Radomia – mówił podczas konferencji prezydent Andrzej Kosztowniak Barbara Koś
Emma Kirkby z Wielkiej Brytanii - sopran światowej sławy zwana "Królową muzyki dawnej" oraz towarzyszący jej mistrz lutni, Jakob Lindberg ze Szwecji zainaugurują w niedzielę, Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia. Potem czekają nas koncerty równie świetnych wykonawców.

Ile kosztuje festiwal?

Na niedzielny koncert inauguracyjny festiwalu i wszystkie pozostałe jego imprezy zapraszają już dziś Ewa Gęga – Osowska, dyrektor festiwalu  i Jacek
Na niedzielny koncert inauguracyjny festiwalu i wszystkie pozostałe jego imprezy zapraszają już dziś Ewa Gęga – Osowska, dyrektor festiwalu i Jacek Henryk Bolek, muzyk, przedstawiciel Fundacji Ars Antiqua Radomiensis.

Barbara Koś

Na niedzielny koncert inauguracyjny festiwalu i wszystkie pozostałe jego imprezy zapraszają już dziś Ewa Gęga - Osowska, dyrektor festiwalu i Jacek Henryk Bolek, muzyk, przedstawiciel Fundacji Ars Antiqua Radomiensis.

(fot. Barbara Koś)

Ile kosztuje festiwal?

Koszt festiwalu: 86 tysięcy złotych wynosi dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 35 tysięcy złotych to dotacja gminy Radom. Resztę dali sponsorzy.

Średni kosz jednego koncertu wynosi około 20 tysięcy złotych.

- Koncert inauguracyjny nosi tytuł "Orfeusz w Anglii. Dowland i Purcell" i artyści zaprezentują słuchaczom utwory tych dwóch angielskich kompozytorów - mówiła Ewa Gęga - Osowska, dyrektor festiwalu. podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

John Dowland, jak podkreślała Ewa Gęga - Osowska, angielski kompozytor schyłku renesansu, wirtuoz lutni i Henry Purcell, jeden z najbardziej znanych oraz utalentowanych angielskich kompozytorów muzyki barokowej, to, można powiedzieć, twórcy wszechczasów
.
- Tacy są też artyści, których również zapraszamy do Radomia na Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia - mówiła Ewa Gęga - Osowska.

Sam festiwal odbędzie się w dniach 17- 23 października a tę część festiwalu rozpocznie spektakl baletowo - pantomimiczny "Tańce i zabawy w czasach średniowiecza" w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza z Krakowa pod kierunkiem Romany Agnel. Baletowi towarzyszyć będzie Zespół Muzyki dawnej "La Rossignol" z Włoch. Całość zaprezentowana zostanie w Teatrze Powszechnym.

Potem będzie można wysłuchać znakomitego harfistę z Niemiec, Toma Dauna, solistów zespołu Marii Pomianowskiej, grającego na instrumentach dawnych, który pokaże widowisko "Mikołaj z Radomia i jego czasy" w kościele ojców Bernardynów a także Kapelę od Świętego Kazimierza z Radomia oraz zespoły muzyki dawnej :Antiquo More z Międzyrzecza, Hortus Musicus z Mielca Ambitus z Puław i Basso Continuo z Radomia.

Finałem festiwalu stanie się koncert w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej "W hołdzie Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu." Ten kompozytor nawiązywał do muzyki dawnej. Na klawesynie zagrają Irmina Obońska i Marek Toporowski. Jako soliści wystąpią Monika Świostek - sopran i Tomasz Piętak - baryton

Orkiestrą dyrygować będzie Macieja Żółtowski.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty muzyczne oraz wystawy instrumentów dawnych, fotografii i plastyki związanych z muzyką.

Koncert inauguracyjny z udziałem Emmy Kirkby odbędzie się w niedzielę, 25 września, w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego Zespołu Szkół Muzycznych przy ulicy 25 Czerwca 70. Bilety w cenie 30 złotych normalny oraz 15 złotych ulgowy. można kupić w sekretariacie szkoły muzycznej ulica 25 Czerwca 70, telefon 48 36-266-65 lub na godzinę przed koncertem.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Ewa Gęga-Osowska - absolwentka Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach, i studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, nauczyciel dyplomowany w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu, od początku istnienia imprezy dyrektor artystyczny Festiwalu i Prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis.

I Dni Muzyki Dawnej imienia. Mikołaja z Radomia odbyły się jesienią 1997 roku. Od tej pory każdego roku Festiwal gości znakomite osobowości. O wysokim poziomie Festiwalu świadczą występujący w nim artyści, wśród których znaleźli się, między innymi, Jacek Urbaniak, Marek Toporowski, Tytus Wojnowicz, Ewa Obniska, Romana Agnel, Dominique Vellard (Francja), Michael Pospisil (Czechy), Benedek Csalog (Węgry), Simon Standage (Wielka Brytania) oraz zespoły: Ars Nova, Ardente Sole, Bornus Consort, Concerto Polacco, Il Canto, Il Tempo, La Fiamma (Niemcy). Festiwal gościł już ponad 70 zespołów muzyki dawnej z kraju i zagranicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie