Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybieramy prezydenta Polski

Jarosław SKRZYDŁO
Głosowanie już w najbliższą niedzielę, 20 czerwca w godzinach od 6 do 20. Sondażowe wyniki na www.echodnia.eu tuż po zamknięciu lokali.

Kandydaci

Kandydaci

Bronisław Komorowski - kandydat Platformy Obywatelskiej. Ma 58 lat. Z wykształcenia jest historykiem. Poseł na Sejm sześciu kadencji. Był Ministrem Obrony Narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był marszałkiem Sejmu, obecnie jest wicemarszałkiem. Pełni obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej.
Jarosław Kaczyński - kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Ma 61 lat. Doktor nauk prawnych. Senator I kadencji. Poseł na Sejm pięciu kadencji. Był szefem kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Współzałożyciel najpierw Porozumienia Centrum, następnie Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006-07 premier rządu.
Grzegorz Napieralski - kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ma 36 lat. Politolog. Poseł na Sejm trzech kadencji. W latach 2005 - 2008 był sekretarzem generalnym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od 2008 jest przewodniczącym tej partii. Jest żonaty, ma dwoje dzieci Aleksandrę i Alicję.
Andrzej Olechowski - kandydat niezależny z poparciem Stronnictwa Demokratycznego. Ma 63 lata. Ekonomista. W 1992 roku był ministrem finansów. W latach 1993-95 - ministrem spraw zagranicznych. Był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej. Startował w wyborach na prezydenta w 2000 roku.
Waldemar Pawlak - kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ma 51 lat. Absolwent Politechniki Warszawskiej. Dwukrotnie był premierem rządu w 1992 roku oraz w latach 1993-95. W Sejmie zasiada nieprzerwanie od 1989 roku. Prezes Ochotniczych Straży Pożarnych. Prezes PSL. Kandydował na prezydenta w 1995.
Janusz Korwin-Mikke - szef partii Wolność i Praworządność. Ma 68 lat. Filozof. Publicysta. Poseł na Sejm I kadencji. Były prezes Unii Polityki Realnej. Były mistrz krajowy w brydżu. Założyciel Fundacji Indywidualnego Kształcenia. Startował w wyborach na prezydenta w 1995, 2000 i 2005 roku.
Andrzej Lepper - kandydat Samoobrony. Ma 56 lat. Ukończył Technikum Rolnicze. Założyciel partii Samoobrona i związku zawodowego o tej samej nazwie. Poseł na Sejm dwóch kadencji. Był wicemarszałkiem Sejmu, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w 2006 roku. Trzykrotnie kandydował na prezydenta.
Marek Jurek - kandydat Prawicy Rzeczypospolitej. Ma 50 lat. Historyk. Poseł na Sejm czterech kadencji. Był wiceprezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko - Narodowego i wiceszefem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2005 - 2007 był marszałkiem Sejmu. Lider Prawicy Rzeczypospolitej.
Kornel Morawiecki - przewodniczący Solidarności Walczącej. Ma 69 lat. Doktor fizyki. Znany działacz podziemia opozycyjnego w czasach Polski Ludowej. Wykładowca akademicki na Politechnice Wrocławskiej. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bogusław Ziętek - kandydat Polskiej Partii Pracy. Ma 46 lat. Wykształcenie średnie techniczne. Współzałożyciel Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Organizator wielu akcji protestacyjnych w obronie pracowników. Od 2005 roku jest przewodniczącym Polskiej Partii Pracy.

Za kilkadziesiąt godzin pójdziemy do urn, aby wybrać nowego polskiego prezydenta. Będą to piąte, w pełni demokratyczne wybory po 1989 roku. Osoba, która zostanie głową państwa pełnić będzie urząd przez kolejnych pięć lat.

Wybory na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawowym terminem miały odbyć się jesienią. Zostały przyspieszone ze względu na smoleńską katastrofę, w której tragicznie zginął prezydent Lech Kaczyński.

Aby stanąć w szranki do najważniejszego stanowiska w państwie konieczne było zgromadzenie przez kandydatów 100 tysięcy podpisów poparcia. Ze względu na napięty kalendarz wyborczy dla niektórych sztabów było to spore wyzwanie. Ostatecznie wymóg spełniło 10 kandydatów, którzy zmierzą się w pierwszej turze.

Kończy się kampania wyborcza. Można o niej powiedzieć, że po pierwsze była bardzo krótka i po drugie zupełnie inna od dotychczas nam znanych. Zdominowana i ukształtowana była ona przez dwie tragedie - smoleńską oraz powódź. Spoty wyborcze kandydatów były stonowane, nie atakujące politycznych rywali. Kampania zaostrzyła się nieco w ostatnim jej tygodniu, doszło nawet do procesu w trybie wyborczym między Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim. Generalnie była to jednak kampania bardzo łagodna.

Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborczej, grono kandydatów istotnie się zawęzi. Można się spodziewać, że sztaby zaostrzą kampanię, bo stawka jest ogromna. Czy tak będzie? To się wkrótce okaże.

W sobotnim wydaniu "Echa Dnia" znajdą Państwo poradnik wyborczy. To instruktaż jak głosować, aby oddany głos był ważny. Znajdą się w nim precyzyjne informacje dotyczące procedury głosowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W niedzielę wybieramy prezydenta Polski - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie