MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W piątek wystawa Ewy Banaszczyk w Elektrowni

/bk/
Ewa Banaszczyk (z lewej) zawsze chętnie rozmawia o sztuce. Tym razem – z artystą, Michałem Kurkowskim
Ewa Banaszczyk (z lewej) zawsze chętnie rozmawia o sztuce. Tym razem – z artystą, Michałem Kurkowskim Fot. Barbara Koś
Ewa Banaszczyk, radomska plastyczna, pokaże w piątek, 4 września, o godzinie 18 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej"Elektrownia" swoje najnowsze prace.

Będą to jej najnowsze obrazy i rysunki które tytułuje"Uobecnienia"., a otwarcie wystawy odbędzie się w salach Galerii "Labirynt" w siedzibie Elektrowni" przy ulicy Kopernika 1.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych sześć cykli Ewy Banaszczyk. Noszą nazwy: "Autoportret"; "Gobeliny Marii";, "Ewa, Zosia, Ula"; "Związki"; "Kłamiesz" oraz "Z ostatniej chwili". Wszystkie pochodzą z bieżącego roku.

Wystawa nieprzypadkowo zostanie zaprezentowana w części "Elektrowni" zwanej "Labiryntem". Nazwa ta koresponduje bowiem z twórczością artystki. Labirynt jest miejscem utkanym z powtórzeń i analogii, z prowadzących donikąd ślepych zaułków. Jest barwnym kobiercem spowijającym widza w nieokreślonej czasoprzestrzeni, sugerującym mu wiele alternatywnych rozwiązań, ale nigdy jedno wyjście.

Takie są również obrazy Ewy Banaszczyk, które sprawiają wrażenie powracających meandrów, serialnych przetworzeń tych samych motywów, niekończących się wariacji na temat kondycji współczesnego malarza.

Twórczość tej artystki charakteryzuje silny ładunek emocji łączący malarską pasję z kręgiem bliskich osób i przedmiotów. Sugestywne tytuły prac odkrywają istotę ich anegdotycznego przekazu. Nigdy jednak nie odsłaniają sekretów całkowicie, na ogół zaledwie wprowadzają nas do kolejnych sal labiryntu.

Ewa Banaszczyk należy do grupy wyróżniających się twórców radomskiego środowiska plastycznego. Swoje fascynacje rozwijała początkowo w kieleckim Liceum Sztuk Plastycznych, specjalizując się w dziedzinie tkaniny artystycznej, co pozostaje nie bez znaczenia dla jej obecnej twórczości. Jest absolwentką pierwszego rocznika studentów wykształconych na Politechnice Radomskiej w zakresie wychowania plastycznego (obecny Wydział Sztuki). Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa profesora Andrzeja Gieragi w 2000 roku, aneks z grafiki warsztatowej w pracowni grafiki profesora Krzysztofa Wyznera.

W latach 2001-2005 była asystentką w pracowniach malarstwa, rysunku, działań i struktur wizualnych w macierzystej uczelni. Od 2002 roku prowadzi Dziecięcą Pracownię Plastyczną w Młodzieżowym Domu Kultury. Artystka uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię.

Wstęp na wernisaż wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie