Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek Wstępy w Skaryszewie

Antoni SOKOŁOWSKI
Już od północy w poniedziałek w Skaryszewie ruszył wielki handel końmi, czyli tradycyjne Wstępy.
Już od północy w poniedziałek w Skaryszewie ruszył wielki handel końmi, czyli tradycyjne Wstępy. Łukasz Wójcik
Setki koni w jednym miejscu - to dziś widok niemal niespotykany w Europie, a tak będzie właśnie w Skaryszewie. Od poniedziałku Wstępy.

Koński targ, na którym jest kilkaset wierzchowców i prawie 10 tysięcy zwiedzających, potrwa do wtorku.

To jedna z najstarszych i największych imprez targowych w Europie, na której handluje się końmi. Przyjadą goście nie tylko z całej Polski, ale i zza granicy, głównie z Włoch, Francji, także z Niemiec i Słowacji.

- Do Skaryszewa przyjeżdżają rolnicy, hodowcy i eksporterzy z całego świata. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, a przede wszystkim konie - mówi Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa.

Każdy, kto wybierze się do Skaryszewa, mnie powinien mieć kłopotów z dotarciem na targ. Miasto jest już przygotowane do handlu.

- W całym Skaryszewie są przygotowane parkingi, gdzie można zaparkować samochód. Dojazd do samego centrum będzie utrudniony, warto więc na obrzeżach zostawić samochód - apeluje Rafał Karolak z Urzędu Miasta i Gminy w Skaryszewie.

PLAKATY W MIEŚCIE

O Wstępach informują plakaty i bilbordy. Najważniejsze handlowanie odbywa się na centralnych ulicach Skaryszewa: Wyszyńskiego, Partyzantów, Wojska Polskiego i Mickiewicza. Tu stanęła estrada, na której już od 9 rano występują muzycy ludowi.

W centrum miasteczka ma być Aleja Twórców Ludowych. To stoiska z wyrobami z drewna, wikliny, rękodziełem ludowym, artykułami do produkcji rolnej, wyrobami rymarskimi, z małą gastronomią. Jest tam między innymi prezentacja warsztatu kowalskiego.

Miasto wprowadziło opłaty targowe. Za konia lub źrebaka trzeba zapłacić - 20 zł. Opłata pobierana jest przez inkasentów przy wjeździe do miasta na tak zwanych rogatkach, są to ulice: Mickiewicza, Partyzantów, Wyszyńskiego, Wojska Polskiego.

Organizatorzy przygotowali kilka miejsc, gdzie można poić konie. Tak jest przy ulicy Krasickiego, a także przy cmentarzu i przy stanowisku weterynaryjnym w środku targu.

NIE BIĆ KONI

Władze samorządowe Skaryszewa zwracają się do wszystkich hodowców, rolników, by nie pozwalali na złe traktowanie koni.

- Absolutnie nie jesteśmy obojętni na przypadki znęcania się nad końmi. Nie pozwolimy na to - apeluje Rafał Karolak z Urzędu Miasta i Gminy Skaryszew.

Organizatorzy przygotowali 10 tysięcy ulotek z hasłami: Nie bij zwierząt! Nie bądź obojętny! Powiedz nie! Na ulotkach są telefony do tych służb, które mają natychmiast reagować na przypadki bicia zwierząt: Powiatowy Lekarz weterynarii 48 362 - 78 - 49, policja: 997.

- Ustawiliśmy też w mieście bilbordy z podobnymi hasłami w obronie zwierząt i telefonami alarmowymi. Ponadto na targu będą pracować lekarzy weterynarii i blisko kilkaset osób do pilnowania porządki i ochrony. Każdy z ochroniarzy powinien także ma reagować w przypadku naruszania prawa - dodaje Rafał Karolak.

Radomska policja we wzmocnionym składzie będzie zabezpieczać targi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie