Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W poniedziałek zaczęła się konferencja o twórczości Jacka Malczewskiego i symbolistów

bk
Malarstwo Jacka Malczewskiego porównywano z malarstwem Gauguina i van Gogha - mówi Katarzyna Posiadała, kustosz Muzeum Jacka Malczewskiego prezentując jeden z autoportretów artysty. - Był na pewno jednym z największych polskich malarzy, choć jego twórczość nie mieściła się zupełnie w czasie w którym żył i tworzył. Wybiegał swoją paletą w przyszłość.
Malarstwo Jacka Malczewskiego porównywano z malarstwem Gauguina i van Gogha - mówi Katarzyna Posiadała, kustosz Muzeum Jacka Malczewskiego prezentując jeden z autoportretów artysty. - Był na pewno jednym z największych polskich malarzy, choć jego twórczość nie mieściła się zupełnie w czasie w którym żył i tworzył. Wybiegał swoją paletą w przyszłość. fot. Barbara Koś
Organizatorzy sesji: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej chcą przypomnieć postać i twórczość Jacka Malczewskiego, urodzonego w Radomiu najwybitniejszego polskiego symbolisty, a także związki jego malarstwa z epoką.

W poniedziałek referaty wygłosili miedzy innymi przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu we Wrocławiu.

Środowisko radomskie reprezentują Kazimierz Łyszcz i Łukasz Rudecki z Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.

W poniedziałek poruszono takie zagadnienia, jak czas i pejzaż w późnych obrazach Jacka Malczewskiego, motyw Thanatosa i poetyckich wizualizacji śmierci w malarstwie Malczewskiego, a także związki Malczewskiego z innymi twórcami okresu Młodej Polski.

We wtorek będzie mowa o między innymi symbolizmie w muzyce oraz sensie i wartościach poetyckiej transpozycji malarstwa. Zostanie przypomniany też Rafał Malczewski, syn malarza, jako "artysta i mitolog".

Obrady toczą się w salach Muzeum imienia Jacka Malczewskiego oraz Wydziału Sztuki. Przysłuchują się im między innymi studenci Kolegium Licencjackiego UMCS i Wydziału Sztuki. Konferencji towarzyszy wystawa Łukasza Rudeckiego "N-figury" prezentowana w Galerii Petnagon.
W trakcie konferencji prezentowane są etiudy studentów Koła Naukowego "Multimedia" Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.
/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie