MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Przysusze uchodźcy z Ukrainy w środę 16 marca składali wnioski o nadanie numeru PESEL

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Uchodźcy z Ukrainy od środy 16 marca składali w Urzędzie Gminy i Miasta w Przysusze wnioski o nadanie numeru PESEL.
Uchodźcy z Ukrainy od środy 16 marca składali w Urzędzie Gminy i Miasta w Przysusze wnioski o nadanie numeru PESEL. Archiwum
Ponad 20 uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, w środę 16 marca w Przysusze złożyło wnioski o nadanie numeru PESEL.

W Przysusze uchodźcy z Ukrainy w środę 16 marca składali wnioski o nadanie numeru PESEL

Urząd Gminy i Miasta Przysucha w środę przyjmował pierwszych obywateli Ukrainy i nadawał im numery PESEL. Nie było tłoku, ani większych problemów. Tuż przy Urzędzie Gminy i Miasta można było zrobić zdjęcie do dokumentów.

- Przez całą środę, aż do chwili zamknięcia pracy wydziału spraw obywatelskich, wnioski o PESEL złożyło 21 obywateli Ukrainy. Z tego dwie osoby, przy wsparciu naszych pracowników, założyło sobie od razu profil zaufany. Nie było żadnych kłopotów z obsługą Ukraińców. Wszyscy petenci, także nasi mieszkańcy gminy, byli obsługiwani na bieżąco - tłumaczy Dorota Widawska, kierownik Wydziału Komunikacji Zewnętrznej w Urzędzie Gminy i Miasta Przysucha.

Uchodźcy przychodzili już ze zdjęciami, a kto ich nie miał, mógł sobie zrobić w nieodległym od urzędu zakładzie fotograficznym.
Przypomnijmy, że swój pobyt w Polsce mogą zarejestrować wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego br. Osoby ubiegające się o nadanie numeru PESEL powinny przynieść ze sobą fotografię oraz dokument podróży. Najlepiej, żeby był to paszport, Karta Polaka lub inny dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku dzieci dopuszczalny jest akt urodzenia, również sporządzony w języku ukraińskim. Na miejscu będą pobierane odciski palców od osób, które ukończyły 12 rok życia. Dlatego, osoby te muszą zgłosić się osobiście podczas składania wniosku.

Warto zaznaczyć, że wielu samorządowców obawia się, że praca tych urzędów zostanie sparaliżowana. Uchodźca, który przyjdzie po PESEL musi mieć zdjęcie, wypełnić kwestionariusz, złożyć w odpowiedniej kratce podpis, trzeba też pobrać od niego odciski palców. Urzędnicy szacują ,że do obsługi jednej osoby potrzeba około 20 minut. Jednak w gminach powiatu przysuskiego w środę nie było widać dużego zainteresowania.

Co to jest numer PESEL:
To jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje osobę fizyczną. Numer PESEL zawiera:

  • datę urodzenia,
  • numer porządkowy,
  • oznaczenie płci
  • liczbę kontrolną.
  • Jest niezbędny do tego, aby korzystać z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założyć firmę w Polsce.
od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie