Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przysusze w Zespole Szkół numer 2 uczniowie klasy gastronomicznej przygotowywali oryginalne potrawy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Młodzież z Przysuchy poznawała tajniki dobrego gotowania.
Młodzież z Przysuchy poznawała tajniki dobrego gotowania. Zespół Szkół numer 2 w Przysusze
Oryginalne potrawy z kalmarów, ale także z drobiu, czy ryb przygotowali uczniowie klasy gastronomicznej w Zespole Szkół numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze. Młodzież uczyła się gotować pod okiem mistrzów znanych ze restauracji w Warszawie.

Wszystkie zajęcia odbyły się w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej w szkole. To projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza.

Ciekawy projekt

- Innowacja obejmowała zakup wyposażenia za około 60 tysięcy złotych, specjalistyczne szkolenia dla 10 nauczycieli i 61 uczniów klas II technikum żywienia i usług gastronomicznych. Specjalistyczne szkolenia teoretyczne częściowo przeprowadzone były zdalnie, a wszystkie zajęcia praktyczne w szkolnych pracowniach przez mistrzów sztuki kulinarnej – mówi Małgorzata Bednarska, dyrektorka Zespołu Szkół numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze.

Uczniowie drugiej klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych Zespołu Szkół numer 2 wzięli udział w warsztatach szkoleniowych z zakresu „Techniki kulinarne wykorzystywane w kuchni tradycyjnej i nowoczesnej”.
Przygotowano potrawy z owoców morza z zastosowaniem nowoczesnych technik kulinarnych oraz kuchni molekularnej. Warsztaty prowadził szef kuchni Marcin Sasin z restauracji Sheraton Grand Warsaw, kucharz Adam Konarzewski i nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

Uczniowie przygotowywali potrawy z kalmarów, krewetek, muli, a także ryb i drobiu. Mieli również możliwość poznać metodę gotowania sous-vide i przygotować potrawy przy jej zastosowaniu.

Poznali nowe dania

- Prowadzący nauczyli nas dużo ciekawych rzeczy na temat potraw. Tłumaczyli wszystko bardzo dokładnie. Każdy z nas uważnie i z zainteresowaniem słuchał ich wskazówek. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dzięki szkoleniu zdobyliśmy większe doświadczenie, które przyda się w przyszłości, gdy będziemy szukać pracy – mówi jedna z uczennic.

- Przygotowywaliśmy różnego rodzaju potrawy pod czujnym okiem szefów kuchni, między innymi dania z ryb, drobiu, jaj, ryżu, oraz owoców morza. Dowiedziałem się na czym polega i czego dotyczy kuchnia molekularna. Odbył się też pokaz, jak przygotować mandarynki pasztetowe w galaretce z soku pomarańczowego. Można także było dowiedzieć się, czym się wyróżnia makaron ugotowany al dente oraz jak idealnie go ugotować. Podczas szkolenia zgłębiłem także wszystkie tajniki przyrządzania oraz obróbki wstępnej owoców morza . Szefowie przekazali nam wiedzę na temat składników i wykonania idealnego sosu holenderskiego – dodaje Łukasz Kacprzak z klasy II Tżg.

Młodzi gastronomowie nauczyli się także zorganizowanej pracy w kuchni i poznali nowe, nieznane dotychczas dania z owoców morza.

- Wynieśliśmy nową wiedzę i nowe umiejętności dotyczące gastronomii. Będziemy je mogli wykorzystać w późniejszych egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz w przyszłej pracy, a także na co dzień do sporządzania tych potraw w domu dla naszych rodzin – mówi Łukasz Kacprzak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lody kawowe z kajmakiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie