Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu będą powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19? Miasto jest gotowe utworzyć cztery, czeka na decyzję wojewody

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Pixabay
Już nie 17, a 25 kwietnia mają ruszyć tak zwane powszechne punkty szczepień przeciw COVID-19 organizowane przez samorządy. Radom zaproponował cztery lokalizacje i poinformował o tym urząd wojewódzki. To wojewoda zdecyduje ile ostatecznie będzie ich funkcjonować w Radomiu.

Włączenie samorządów do akcji szczepień przeciw COVID-19 zapowiedział rząd. To ma przyspieszyć akcję w związku ze spodziewanymi większymi dostawami szczepionek do Polski. Ale diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach. Bo o ile to gminy mają takie punkty wskazać i utworzyć to już zgodę na ich uruchomienie musi podjąć wojewoda i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pierwotnie zapowiadano, że samorządy mają być gotowe do 19 kwietnia, teraz już wiadomo, że punkty mają ruszyć po 25 kwietnia. Zmieniła się zresztą nie tylko data, ale i nazwa punktów. Już nie są masowymi, a powszechnymi. Samorządy odpowiadając na apel rządu przygotowały się do utworzenia kilku czy nawet kilkunastu takich miejsc w swoich miastach. Teraz, zgodnie z zapowiedziami z ostatniego piątku słyszą, że w każdym powiecie ma być jeden taki punkt.

Radom szykował cztery takie miejsca, przypomnijmy, w: Publicznej Szkole Podstawowej numer 30, Domu Kultury "Idalin", Resursie Obywatelskiej oraz sali sportów walki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach.

- Wysłaliśmy listę do wojewody. Czekamy na decyzję, ile z nich ostatecznie powstanie - mówi Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia.

Jak już pisaliśmy miasto zakładało, że w każdym z nich dziennie można byłoby szczepić około 500 osób. Wstępne planowano, że będą działały w godzinach od 8 do 18. Ale mogłyby pracować także w weekendy, pod warunkiem, że szczepionek nie będzie brakowało i będą chętni do ich przyjęcia.

W nowych punktach mieliby szczepić medycy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Zresztą samorząd musi takie punkty tworzyć wspólnie z podmiotem prowadzącym działalność medyczną i to miejska lecznica musiałaby podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Miasto zadbałoby o organizację i logistykę oraz zapewniłoby sprzęt komputerowy do obsługi punktów.

- Mamy listę chętnych, którzy chcą szczepić w naszych punktach. Ale czekamy też na informację ile osób potrzeba do ich obsługi - mówi Jerzy Zawodnik. - My zakładaliśmy, że w punktach byłoby od czterech do sześciu zespołów szczepiennych.

Teraz w Radomiu jest 27 punktów szczepień, w szpitalach i przychodniach zdrowia. Dla przykładu w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym od grudnia zaszczepiono już około 23 tysięcy osób. Jak już pisaliśmy lecznica uruchamia dodatkowe miejsce szczepień przy laboratorium analitycznym.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie