Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu i regionie powstaną Branżowe Centra Umiejętności. Na inwestycje ponad 60 milionów. Minister Czarnek ogłosił wsparcie

Janusz Petz
Janusz Petz
Od lewej: starosta przysuski Marian Niemirski, wicewojewoda Artur Standowicz, poseł Marek Suski, minister Przemysław Czarnek, posłanka Agnieszka Górska, Krzysztof Murawski z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i starosta radomski Krzysztof Trelka.
Od lewej: starosta przysuski Marian Niemirski, wicewojewoda Artur Standowicz, poseł Marek Suski, minister Przemysław Czarnek, posłanka Agnieszka Górska, Krzysztof Murawski z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i starosta radomski Krzysztof Trelka. Janusz Petz
Aż 64 miliony złotych zostanie przeznaczonych na stworzenie pięciu Branżowych Centrów Umiejętności – trzech w Radomiu oraz w Przysusze i Pionkach. Informację o projekcie przekazał w Radomiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Branżowe Centra Umiejętności w Radomiu, Przysusze i Pionkach

Będą to największe od wielu lat inwestycje oświatowe w naszym regionie. Formuła Branżowych Centrów Umiejętności są nowością w systemie oświaty. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż.

Przebywający w Radomiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o pięciu takich placówkach, które powstaną w Radomiu, Pionkach i Przysusze. W sumie na ten cel pójdzie w regionie radomskim 64 miliony złotych. Region radomski będzie więc znacznie bardziej „doceniony” niż wiele innych regionów, bo na cały projekt ma być w sumie przeznaczonych 1,4 miliarda złotych.

Zobacz więcej:

Pieniądze zostaną przeznaczone na kształcenie w kierunkach ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach (15 milionów złotych), eksploatacji portów i terminali lotniczych w Niepublicznym Technikum imienia 72 Pułku Piechoty w Radomiu (12 milionów złotych). Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu stworzy centrum zajmujące się automatyką przemysłową (15,7 miliona złotych), a Technikum w Zespole Szkół numer 2 imienia Ludwika Skowyry w Przysusze kształcenie w dziedzinie diagnostyki i naprawy pojazdów (10,2 milionów złotych). Wreszcie w ramach szkolenia w Technikum w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu za 11 milionów złotych powstanie centrum związane z kształceniem w dziedzinie „prac wykończeniowych”.

- Przypomnę, że jeszcze całkiem niedawno szkolnictwo zawodowe nie cieszyło się szczególną popularnością. Wręcz było likwidowane pod koniec lat 90-tych i na początku wieku. Teraz staramy się odbudować szkolnictwo zawodowe. Jeszcze trzy cztery lata temu większość absolwentów szkół gimnazjalnych wybierała szkolnictwo ogólnokształcące jako kolejny etap swojego rozwoju. Natomiast teraz mamy trend stały, kilkuletni polegający na tym, że 55, 56, 57 procent absolwentów szkół podstawowych wybiera szkolnictwo zawodowe, a niektórych regionach tak jak powiat puławski odsetek ten wynosi ponad 60 procent – mówił podczas konferencji prasowej w Radomiu minister Przemysław Czarnek. Zadaniem nowych placówek, a nawet nowego modelu kształcenia, ma być sposobem na tworzenie bardzo wysoko wykwalifikowanych kadr specjalistów na rynku pracy.

Zobacz więcej:

W ramach projektu ma powstać 120 ośrodków w Polsce w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego (w tym 5 w regionie radomskim). Do udziału w konkursie zapraszano między innymi organizacje branżowe, izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe i samorządy zawodowe zrzeszające osoby wykonujące dany zawód. W każdej ze 120 dziedzin określonych na potrzeby konkursu powstanie 1 centrum w kraju – o jego lokalizacji zdecyduje dana branża, przy czym Branżowe Centra Umiejętności będą tworzone przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.

Centra będą się specjalizowały w danej dziedzinie gospodarki. Wśród 120 dziedzin, w których powstaną centra znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym między innymi automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze. Przewiduje się utworzenie co najmniej 20 takich placówek powstanie do końca 2023 roku, a kolejnych 100 do końca 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie