Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu nie będzie zakładu produkcji wagonów kolejowych. Dlaczego?

Janusz Petz
Janusz Petz
Po raz kolejny z Radomia odjechała szansa na nowe stabilne miejsca pracy w firmie z branży kolejowej.
Po raz kolejny z Radomia odjechała szansa na nowe stabilne miejsca pracy w firmie z branży kolejowej. Archiwum Echa Dnia
Nie będzie w Radomiu zakładu produkcji wagonów kolejowych, na co liczyło miasto w związku z planami Agencji Rozwoju Przemysłu. Agencja wybrała inną lokalizację.

O planach budowy w Radomiu zakładu produkcji wagonów kolejowych informowała Agencji Rozwoju Przemysłu w sierpniu 2020 roku.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku kierownictwo Agencji Rozwoju Przemysłu na spotkaniu z władzami Radomia informowało o planowanej budowie zakładu.

Rozważano ulokowanie tej inwestycji właśnie w Radomiu. Władze miasta były tej inicjatywie bardzo przychylne i wskazywały atuty jej lokalizacji w Radomiu, w tym między innymi infrastrukturalne (dobrze skomunikowane tereny z dostępem do bocznicy) i osobowe (dostępność fachowej kadry, w tym zaplecze naukowe w postaci między innymi Wydziału Transportu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu). Od tamtego czasu Agencja Rozwoju Przemysłu nie podjęła żadnych dalszych rozmów z miastem na temat lokalizacji zakładu produkcji wagonów kolejowych.

Fabryka będzie w w Ostrowie Wielkopolskim

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak informuje, że Agencja Rozwoju Przemysłu poprzez swoją spółkę zależną Polski Tabor Szynowy w dniu 10 września 2021 roku złożyła ofertę na zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa Europejskiego Konsorcjum Kolejowego „Wagon” w upadłości z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim. Jest to największa historycznie fabryka wagonów towarowych w Polsce.

Sąd Rejonowy w Kaliszu zatwierdził ofertę złożoną przez Polski Tabor Szynowy i po rozpatrzeniu zażaleń złożonych w toku postępowania, stało się prawomocne. Postępowanie zakończy przejęcie upadłej spółki, radomska lokalizacja jest więc już nieaktualna.

Niespełnione nadzieje na inwestycję

Głos w sprawie lokalizacji zakładu produkcji wagonów kolejowych zabrała także wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

- Z naszej strony była pełna otwartość na współpracę. Odbyły się dwa spotkania, w tym jedno z udziałem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wskazaliśmy inwestorowi teren, który spełniał jego oczekiwania. Najwyraźniej jednak radomscy politycy PiS kolejny raz okazali się mało skuteczni - stwierdziła Katarzyna Kalinowska.

Może będzie serwisownia?

Przypomnijmy, że wciąż zawieszona jest w próżni inna inwestycja związana z kolejnictwem, która miała powstać w Radomiu. Mowa o planach budowy w Radomiu serwisowni Kolei Mazowieckich. Budowa tej placówki ma związek z wielkimi umowami zakupów pociągów Flirt marki Stadler. Ostatnim etapem realizacji tej umowy miał być zakup dwuczłonowych - 10 Flirtów do obsługi tras z Radomia do Skarżyska - Kamiennej, Dęblina i Warki.

Z myślą o obsłudze tych regionalnych składów przed kilku laty ruszyły przygotowania do budowy w Radomiu serwisowni dla tych pojazdów. Flirtów dla regionu radomskiego jednak nie kupiono, choć władze Mazowsza wciąż zapewniają, że sprawa jeszcze nie jest przesądzona.

Być może temat zakupu 10 Flirtów wróci jak znajdą się źródła finansowania z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie