Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu odbyła się niecodzienna lekcja historii z uczestnikiem wydarzeń Czerwca 1976 roku i pracowniekiem IPN

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Kazimierz Staszewski, uczestnik robotniczego protestu, opowiedział uczniom w szkole numer 33 o wydarzeniach czerwca 1976 roku.
Kazimierz Staszewski, uczestnik robotniczego protestu, opowiedział uczniom w szkole numer 33 o wydarzeniach czerwca 1976 roku. PSP 33
Jak wyglądał Radom 45 lat temu, kiedy milicja biła uczestników robotniczego protestu, trwały zamieszki na ulicach miasta - o tym opowiadał uczestnik tamtych wydarzeń i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej na spotkaniu w szkole numer 33.

W ramach obchodów 45 rocznicy Czerwca 1976 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 33 im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu, nauczyciele historii zaprosili Kazimierza Staszewskiego, uczestnika zajść radomskich, oraz dr. Krzysztofa Busse, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej.
- Jest to dla nas niezwykle ważne, by uczniowie poznali historię naszego miasta, pamiętnych wydarzeń sprzed 45 lat, które miały wpływ na najnowszą historię Polski. Chodzi nam też o szerszą prezentację historii, by wiedza ta dotarła także do rodziców uczniów, czy ich dziadków. Dodam, że nasza szkoła znajduje się niedaleko miejsc, gdzie rozegrały się główne wydarzenia Czerwca 76, to niemal 400 - 500 metrów od budynku szkoły - powiedział Andrzej Tomczyk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 33 w Radomiu.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas ósmych. Spotkanie rozpoczęło się rozstrzygnięciem konkursu na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą Czerwca 1976. Pierwsze miejsce zajął Patryk Kozłowski z klasy 8C, drugie Adam Matysiak z klasy 8A a trzecie Wiktor Maj z klasy 8D.

Następnie Krzysztof Busse przedstawił słuchaczom rys historyczny Czerwca 1976. Przypomniał między innymi o słynnym sloganie „Gdyby nie Ursus i Radom, to jedlibyście chleb z marmoladą”. Następnie Kazimierz Staszewski opowiedział uczniom jak z jego perspektywy wyglądały radomskie protesty. Słuchacze dowiedzieli się o atmosferze panującej w tym dniu w Radomiu, o przebiegu protestów, słynnych „ścieżkach zdrowia” - czyli pałowaniu mieszkańców miasta przez milicjantów, oraz o konsekwencjach, jakie uczestnicy tych wydarzeń, w tym gość spotkania, musieli ponieść.

Słuchacze mogli zapoznać się z różnymi materiałami dotyczącymi tych wydarzeń. Zobaczyli, między innymi, jak wyglądały akta osób represjonowanych po wydarzeniach czerwcowych. Na koniec spotkania pan dyrektor Andrzej Tomczyk podziękował naszym gościom i zachęcił do poznawania swojej rodzimej historii. Podziękował także nauczycielom historii, którzy przygotowali wystawę dotyczącą radomskich protestów.
- Tę wystawę w naszej szkole może oglądać każdy, zapraszamy do jej obejrzenia, będzie czynna do końca nauki w czerwcu - powiedział Andrzej Tomczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie