Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu opłaty za przedszkole nielegalne - uznał sąd

ik
ilustracja
ilustracja
Wyrok jest niekorzystny dla władz miasta.

Rodzice też skarżyli

Rodzice też skarżyli

Zanim sprawą uchwały o opłatach za przedszkola zajęła się prokuratura zaskarżył ją rodzic jednego z radomskich przedszkolaków. To było jeszcze w 2010 roku. Wojewoda uchwałę uchylił, a Rada Miejska w kwietniu 2011 roku przyjęła poprawiony dokument. Podobne problemy z opłatami mieli i mają też włodarze innych polskich miast. Rodzice masowo domagają się zwrotu pieniędzy. Sądy administracyjne unieważniały uchwały podejmowane przez rajców między innymi w Gdańsku, Czersku i Wrocławiu. W tym ostatnim mieście wyliczono, że rodzic każdego przedszkolaka może się domagać zwrotu kilku tysięcy złotych. Dla miasta to koszt kilku milionów złotych.

- Wystąpimy o kasację tego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - zapowiada przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej Dariusz Wójcik. Jeśli jej nie będzie rodzice będą mogli występować o zwrot pieniędzy.

Orzeczenie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał w środę. Sędziowie przyjrzeli się zapisom uchwały radomskiej Rady Miejskiej z 2008 roku o opłatach za usługi świadczone przez radomskie przedszkola.

PROKURATURA SKARŻYŁA

Dokument wprowadzał opłatę w wysokości 90 złotych za opiekę nad dzieckiem ponad czas programowy, który jest darmowy. Przy czym w dokumencie nie sprecyzowano, za co konkretnie rodzic płaci. Stawka była stała bez względu na to, czy dziecko było w przedszkolu pięć, siedem, czy osiem godzin. Nie było więc też możliwości rezygnacji z zajęć ponadprogramowych.

Uchwałę do sądu zaskarżyła prokuratura uznając, że rażąco narusza przepisy prawa materialnego, ponieważ w brakuje w niej precyzyjnego wskazania rodzaju świadczeń, za które ustalono odpłatność. W skardze zakwestionowano też sposób naliczania opłat za wyżywienie dziecka w przedszkolu. Prokuratura wniosła o stwierdzenie nieważności dokumentu.

Radomska Rada Miejska wystąpiła o oddalenie skargi i broniło się tłumacząc, że zaskarżona uchwała już nie obowiązuje. Została ona zmieniona w kwietniu 2011 roku.

OBOWIĄZYWAŁA I BYŁA ZŁA

Ale obowiązywała przez kilka lat i na jej podstawie pobierano opłaty od rodziców - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny i przychylił się do argumentów prokuratury. Zgodnie z środowym orzeczeniem uchwała jest nieważna.

Orzeczenie sądu może mieć poważne konsekwencja finansowe dla miasta. Jeśli się uprawomocni każdy z rodziców posyłających dziecko do przedszkola w czasie, kiedy unieważniona uchwała obowiązywała będzie mógł wystąpić o zwrot pieniędzy. Wszystko będzie się musiało odbyć na drodze sądowej.

Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej: Mamy prawo do wystąpienia o kasację tego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i z niego skorzystamy. Droga do tego, aby rodzice mogli występować o zwrot opłaty jest jeszcze daleka. Poprawiliśmy już zaskarżoną uchwałę. To nie jest też problem tylko Radomia, podobne ma wiele samorządów w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie