Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu powstanie jeszcze jedna jednostka wojskowa. Podpisano decyzję w tej sprawie. Zobacz zdjęcia

Janusz Petz
Janusz Petz
Wideo
od 16 lat
W Radomiu powstanie Reprezentacyjny Ośrodek Wojska Obrony Terytorialnej. Decyzję w tej sprawie podpisał wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Nowa jednostka wojskowa w Radomiu i miasto na mapie obronności Polski

- To ostatni etap legislacyjny, zwieńczający pracę planistyczną i organizacyjną zaangażowanej grupy osób, która pod moim przewodnictwem pracowała nad tą sprawą od ponad roku. Jestem dumny, że od 1 stycznia 2024 roku 225 żołnierzy Wojska Polskiego wzmocni system bezpieczeństwa Naszego miasta i regionu, a nowa centralna Jednostka Wojskowa niejednokrotnie przyniesie chlubę ziemi radomskiej. Sformowanie Ośrodka Reprezentacyjnego Wojska Obrony Terytorialnej, w skład którego wejdą między innymi Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna, było niezbędne do zabezpieczenia rosnących potrzeb szkoleniowych i reprezentacyjnych Wojsk Obrony Terytorialnej – napisał na stronie facebookowej Wojciech Skurkiewicz.

Zasadniczą działalnością nowo powstałego Ośrodka będzie szkolenie ogólnowojskowe, z regulaminów, musztry, ceremoniału wojskowego, szkolenie muzyczne oraz realizacja dodatkowych zadań związanych z utrzymaniem gotowości mobilizacyjnej i bojowej, jak również gotowości kryzysowej.

Ośrodek będzie się mieścił na terenie obiektów na Sadkowie, ale być może zostanie także wykorzystany budynek przy ulicy Siennej 2, gdzie kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa numer 33 zanim nie przeprowadziła się na ulicę Kolberga.

Reprezentacyjny Ośrodek Wojska Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu to nie koniec obiecujących wiadomości dotyczących wykorzystania miasta jako bazy związanej z obronnością. Owiane tajemnicą wojskową są przygotowania do organizacji 6 Dywizji polskiej armii, w tym przypadku wśród miast, gdzie mieściłyby się jednostki organizacyjne dywizji wymienia się właśnie Radom.

Radomska infrastruktura lotnicza

Nie wiadomo też jeszcze, czy w szerszym zakresie niż obecnie wykorzystywana będzie radomska infrastruktura lotnicza. Obecnie w Radomiu stacjonuje 28 turbośmigłowych samolotów szkoleniowych PZL130 Orlik, są też samoloty transportowe M-28 Bryza. Wiadomo, że samoloty koreańskiej produkcji FA-50 będą stacjonowały w Mińsku Mazowieckim, czyli tam gdzie latały kończące służbę posowieckie samoloty MIG-29.

W Łasku mają natomiast stacjonować najnowocześniejsze obecnie samoloty na świecie F-35. Od 4 do 6 takich maszyn ma dostać Polska w przyszłym roku, ale nie przylecą one od razu do kraju. Pozostaną w amerykańskich bazach do czasu aż polscy piloci przejdą szkolenie. Nie uwzględnia się więc na razie Radomia jako miejsca stacjonowania najnowocześniejszych maszyn bojowych, chociaż wcześniej wymieniano Radom w związku z planami wielkiej modernizacji lotnictwa wojskowego.

Lotnisko w Radomiu budowano jednak również z myślą o potrzebach polskiej armii. Jeden z najnowocześniejszych pasów startowych w Europie, jaki zbudowano w Radomiu, jest w stanie przyjąć praktycznie każdą maszynę, w tym wielkie wojskowe transportowce. W Radomiu jest też bardzo nowoczesny system naprowadzania samolotów i inne urządzenia lotniskowe, jest miejsce na budowę nowych obiektów infrastruktury wojskowej, możliwe jest przedłużenie pasa startowego z 2,5 do 3 kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie