MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu przed Urzędem Miejskim jest nowa wystawa

Barbara Koś
Wystawę otworzył Marek Wierzbicki z IPN.
Wystawę otworzył Marek Wierzbicki z IPN. Barbara Koś
Wystawa „1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć” otwarto wczoraj na placu przed Urzędem Miejskim w Radomiu.

Ekspozycja jest jednym w z elementów wspólnych działań Instytutu Pamięci Narodowej, Komitetu Pamięci Narodowej Węgier i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, realizowanych w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech.

Na wystawę przyszła młodzież z Liceum im. Konopnickiej, z dyrektorem, historykiem Dariuszem Żytnickim oraz grupa radomian. Zatrzymywali się też mieszkańcy przechodzący ulicą Żeromskiego.

O celach wystawy mówili przedstawiciele IPN - Marek Wierzbicki i Paweł Sasanka, jeden z jej współautorów.
Marek Wierzbicki przypomniał sytuację polityczną poprzedzającą wypadki węgierskie - lata stalinizmu.
- Były one okrutnym doświadczeniem Polaków jak i Węgier - mówił Marek Wierzbicki. - Rok 1956 dla Polaków, a także dla Węgrów, stanowi więc wspólnotę historycznych doświadczeń.

Polska odwilż roku 1956 jest zbieżna z walkami Węgier o wolność tylko na Węgrzech zakończyła się ona bardzo krwawo. Po walkach w wyniku wkroczenia do Budapesztu wojsk sowieckich, Polacy bardzo solidarnie angażowali się w pomoc dla rannych, oddając masowo krew i wysyłają żywność i leki.

O wystawie opowiadał Paweł Sasanka, jej współautor a potem oprowadził obecnych wśród plansz. Rozpoczyna je fotografia pomnika Stalina.
- Powstał w Budapeszcie tak jak Pałac Kultury w Warszawie- mówił Paweł Sasanka. - Obalono go pierwszego dnia rewolucji..

Na planszach widzimy przebieg krwawej rewolucji w Budapeszcie ale zarazem historię Polski i Węgier . To jak podkreślali goście- historia konkretnych ludzi, którzy nawet jeśli byli w pewnej masie, każdy z nich podejmował decyzję, żeby przeciwstawić się komunizmowi.

Bliźniacza kopia wystawy zostanie otwarta w Budapeszcie przed parlamentem Węgier.

Powstanie węgierskie 1956, nazywane dziś często rewolucją 1956 wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Było ono próbą narodu węgierskiego na uwolnienie się spod sowieckiej dominacji.

Wystawa sprowadzona do Radomia staraniem radomskiej delegatury IPN czynna będzie do 28 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie