Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu przybywa ułatwień dla rowerzystów

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Do Radomia wróciłam po siedmiu latach spędzonych za granicą i stan infrastruktury rowerowej bardzo się w tym czasie poprawił – zauważa pani Magda, którą spotkaliśmy przy alei Grzecznarowskiego.
- Do Radomia wróciłam po siedmiu latach spędzonych za granicą i stan infrastruktury rowerowej bardzo się w tym czasie poprawił – zauważa pani Magda, którą spotkaliśmy przy alei Grzecznarowskiego. Tadeusz Klocek
Nowe drogi rowerowe, kontrapasy i drogi dwukierunkowe tylko dla rowerzystów. Po Radomiu coraz łatwiej jeździ się rowerem

Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji:

- Przy opracowywaniu dokumentacji projektowych zawsze bierzemy pod uwagę potrzeby wszystkich uczestników ruchu, nie tylko kierowców, ale także rowerzystów i pieszych. Obecnie mamy w mieście 22,5 kilometra dróg rowerowych. Większość z tych ścieżek powstała przy okazji dużych inwestycji drogowych.

Rowerzyści chcą łącznika

Rowerzyści chcą łącznika

Radomskie Bractwo Rowerowe złożyło do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji wniosek o budowę łącznika przez park na Plantach między odcinkami ulicy Chałubińskiego. Sebastian Pawłowski z Bractwa mówi, że byłby to wygodny skrót dla rowerzystów, a fragment nowej drogi rowerowej byłby w stanie udźwignąć okazjonalny ruch samochodowy w związku z organizacją imprez na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jak mówi Dariusz Dębski, decyzja o budowie łącznika jeszcze nie zapadła.

Tylko w ubiegłym roku drogowcy oddali do użytku prawie pięć kilometrów dróg rowerowych. W tym roku powstanie ich ponad siedem kilometrów. A to nie jedyne udogodnienia dla cyklistów.

Osób poruszających się po Radomiu na rowerach systematycznie przybywa. Nie wszędzie mogą oni poruszać się po drogach w pełni bezpiecznie i komfortowo, ale trzeba przyznać, że powoli zmienia się to na lepsze.

PIĘĆ KILOMETRÓW

W ubiegłym roku oddano do użytku prawie pięć kilometrów dróg rowerowych. - W czasie ostatniego etapu przebudowy ulicy 1905 Roku zbudowaliśmy w sumie około 1200 metrów ścieżek. Przebudowa ulic wokół Słonecznego Centrum zaowocowała powstaniem około 700 metrów ścieżek. W ubiegłym roku zbudowana została również ścieżka rowerowa na osiedlu Południe i ma długość około 3 kilometrów - wylicza Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

PIERWSZY KONTRAPAS

Drogi rowerowe to nie jedynie udogodnienia dla rowerzystów, które wprowadzają drogowcy. Kilkanaście dni temu zmieniona została organizacja ruchu na kilku ulicach na osiedlu XV-lecia. Wprowadzono tam ruch jednokierunkowy, ale nie dotyczy on rowerzystów, którzy mogą tymi ulicami jeździć w obu kierunkach. Podobne rozwiązanie funkcjonuje też na ulicy Rwańskiej. Na Traugutta powstał pierwszy w Radomiu kontrapas dla rowerów.

BUDUJĄ KOLEJNE

Dariusz Dębski zapowiada, że w tym roku przybędzie w mieście miejsc przyjaznych rowerzystom. - We wrześniu tego roku oddamy do użytku przebudowaną ulicę Mieszka I oraz jej nowe przedłużenie. Przy okazji tej inwestycji powstanie około 7,5 kilometra dróg rowerowych (na odcinku od Żółkiewskiego do Aleksandrowicza ścieżka będzie po obu stronach ulicy Mieszka I, zaś między Aleksandrowicza a Witosa - po jednej stronie) - mówi rzecznik.

Droga rowerowa będzie powstawała także wzdłuż obwodnicy południowej. Będzie miała 8,5 kilometra długości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie