Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu rusza Centrum Powiadamiania Ratunkowego dla całej Polski (zdjęcia, wideo)

ik
Wstęgę nowej części Centrum Powiadamiania Ratunkowego przecinał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Paweł Frysztak.
Wstęgę nowej części Centrum Powiadamiania Ratunkowego przecinał komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Paweł Frysztak. Tadeusz Klocek
W Radomiu otwarto rozbudowane Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tu mogą być odbierane zgłoszenia z całego kraju.

[galeria_glowna]

Radomskie CPR

Radomskie CPR

Przy ulicy Traugutta w Radomiu, obok komendy straży pożarnej działa już Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zaczęło funkcjonować w grudniu 2012 roku i stopniowo obejmowało swoim działaniem kolejne powiaty województwa mazowieckiego. Obecnie obsługuje zgłoszenia numeru 112 z całego województwa, poza stolicą, która ma oddzielne centrum. Docelowo CPR będzie przejmował pozostałe numery alarmowe (szczególnie 997, 998, 999).
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, tak jak pozostałe takie jednostki w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych, czyli odebranie połączenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy. Podstawowym celem budowanego systemu jest, aby zgłoszenie od osoby potrzebującej pomocy zostało możliwie szybko przekierowane do właściwej służby ratunkowej.

Centrum Obsługi Technicznej całego systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce powstaje w Radomiu. W tym roku na budowę rząd wydał ponad 5 milionów złotych. Kolejnych 10 milionów z budżetu państwa ma tu trafić w 2014 roku.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmujące teraz zgłoszenia z całego Mazowsza, z wyłączeniem Warszawy działa przy komendzie straży pożarnej przy ulicy Traugutta. W środę otwarto jego kolejną część, przygotowaną dla operatorów, którzy w awaryjnych sytuacjach będą przyjmowali zgłoszenia z całego kraju.

REKORDOWE TEMPO

- Tu będzie serce systemu powiadamiania ratunkowego - mówił wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski. - Będzie wspierało wszystkie centra w Polsce. Jeśli, gdzieś dojdzie na przykład do katastrofy i zgłoszeń będzie dużo, a wszystkie linie będą zajęte, albo dojdzie do awarii w innym centrum to rozmowy będą automatycznie przełączane do Radomia.

Do Radomia, czyli do operatorów, którzy zasiądą w przygotowanych właśnie pomieszczeniach.
Nową część centrum zorganizowano w rozbudowanym poddaszu siedziby straży pożarnej przy ulicy Traugutta. Trzeba było je zaadoptować, ale także nadbudować. Jest tam teraz ponad 700 metrów kwadratowych powierzchni, 50 nowych stanowisk operatorskich, zaplecze socjalne, sala wypoczynku dla operatorów. Docelowo może tu powstać 100 stanowisk, a przy każdym z nich może pracować pięciu operatorów.

Ostateczna decyzja o tym, że centrum powstanie właśnie w Radomiu zapadła latem tego roku. Z budżetu państwa przeznaczono na ten cel 5,5 miliona złotych. Budowa odbyła się w rekordowym tempie. Rosabud miał na prace trzy miesiące.

- Historia zatoczyła koło. To miejsce od 2007 roku związane jest z Centrum Powiadamiania Ratunkowego - mówił Gustaw Mikołajczyk, komendant mazowiecki Państwowej Straży Pożarnej. - Wtedy w Radomiu miało powstać centrum monitoringu dla całego systemu, teraz mamy Centrum Obsługi Technicznej.

BĘDĄ DALEJ BUDOWAĆ

Zakończenie tej rozbudowy to jeden z etapów prac. Przy ulicy Traugutta ma powstać główna serwerownia dla całego systemu. - Tak nowoczesnej i zabezpieczonej serwerowni jeszcze w Polsce nie ma - mówił wiceminister Huskowski.

Obok ma być też budowane centrum techniczne. To oznacza, że w kolejnych latach do Radomia popłyną miliony z kasy państwa.

- W przyszłorocznym budżecie zarezerwowaliśmy na ten cel 10 milionów złotych - powiedziała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. - Te pieniądze trafią do Radomia, powstanie centrum, które będzie służyć całej Polsce. Będzie tu 400 miejsc pracy dla ludzi odpowiedzialnych i opanowanych, od których będzie zależało często życie innych. Jestem przekonana, że w regionie takie osoby uda się znaleźć.

Radomskie centrum jest jedynym, które powstało poza siedzibą województwa. Wojewoda zdecydował się też powierzyć jego prowadzenie Państwowej Straży Pożarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie