W Radomiu tworzona będzie drużyna Ampfutbolu!

Sylwester Szymczak
Sylwester Szymczak
ampfutbol.pl
Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w Radomiu w najbliższych tygodniach powstanie drużyna AMP Futbolu. To piłka nozna bez barier, dla osób po amputacjach. To sposób na na zachęcenie do sportu ludzi po wypadkach, czy osobistych tragediach. W Polsce takich drużyn istnieje już kilkanaście.

Już wkrótce w Radomiu w tej kwestii powstanie konferencja prasowa na którą zaprasza prezes Fundacji Kreatywnych Innowacji, Karolina Domagała wraz z całym zespołem. Drużyna powstanie w amach projektu pod nazwą "AKTYWNOŚĆ BEZ BARIER", współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W tworzenie zespołu zaangażował się Szymon Kiernoz, wicemistrz Europy, który wraz z innymi zawodnikami Legii Warszawa-niepełnosprawnymi po amputacjach kończyn lub z podobnymi wadami wrodzonymi-zdobył w tym roku srebrny medal podczas Ligi Mistrzów EAFF w Turcji.

Kilka lat temu Szymon stracił w wypadku dłoń. Wcześniej grał w piłkę nożną. Po roku przerwy w treningach wrócił do sportu w drużynie Ampfutbolu.
- Niektórzy mówili mi ,że nie będę mógł nawet zawiązać sznurówek w butach a jednak chęci i motywacja sprawiły, że nie potrzebuję w tym niczyjej pomocy i pokonuję kolejne bariery. Bariery istnieją tylko w głowie, sport może być dużą pomocą i dowartościowaniem osób niepełnosprawnych- powiedział nam wicemistrz.
Szymon Kiernoz pracuje w Fundacji Kreatywnych Inicjatyw i tam właśnie powstał, zaakceptowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, projekt umożliwiający utworzenie w Radomiu drużyny Ampfutbolu. W jej skład wejdą osoby po amputacjach kończyn oraz z podobnymi schorzeniami wrodzonymi. Mają też dodatkowo powstać dwie drużyny piłki nożnej dla osób z innymi niepełnosprawnościami.
- Jest już wybrany trener, fizjoterapeuta oraz miejsce treningów i spotkań. Brakuje zawodników. Ampfutbol jest jeszcze mało znany w Polsce choć,jak pokazuje przykład Szymona, mamy w tej dyscyplinie sportu już międzynarodowe osiągnięcia. Radom ma szansę stanąć w czołówce ośrodków w kraju ,które podejmują tak ważne i wyjątkowe dla osób niepełnosprawnych działania. W tym momencie najważniejsze jest zrekrutowanie zawodników, trzeba dotrzeć do pełnoletnich, niepełnosprawnych osób oraz zachęcić ich do wyjścia na boisko i do pokonywania własnych barier - informuje prezes Fundacji, Karolina Domagała.

W Radomiu nie jest to pierwsza inicjatywa. W 2014 roku Paweł Pietrzyk, znany fizjoterapeuta podjął się organizacji drużyny. Wówczas się nie udało. Miejmy nadzieję, że teraz się uda. Więcej napiszemy pod koniec przyszłego tygodnia po konferencji prasowej.

Tokio Flesz 1

Wideo

Dodaj ogłoszenie