Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu, w lesie Kapturskim, zawisły budki lęgowe dla ptaków. W budowie budek pomogli osadzeni w Areszcie Śledczym

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Nowe budki lęgowe dla ptaków zawisną na drzewach w Lesie Kapturskim w Radomiu.
Nowe budki lęgowe dla ptaków zawisną na drzewach w Lesie Kapturskim w Radomiu. Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni Letnisku
Pierwsza tura budek lęgowych dla ptaków trafia do Lasu Kapturskiego. To efekt współpracy Lasów Państwowych i Służby Więziennej. Jesienią ubiegłego roku Nadleśnictwo Radom zawarło z Aresztem Śledczym w Radomiu porozumienie, umożliwiające dwustronne dziania na rzecz lokalnej przyrody.

Wcześniej przedstawiciele jednostek: ppłk Radosław Kryza, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu i Jerzy Jack Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom zawarli współpracę o działaniach na rzecz przyrody.

W zakresie współpracy jednostek zostały zrealizowane następujące przedsięwzięcia: w ramach programów resocjalizacji sprzyjających przygotowaniu do readaptacji społecznej zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjno - informacyjne przez pracowników Nadleśnictwa wspólnie z kadrą Aresztu Śledczego. Zostały przekazane za pośrednictwem radiowęzła w Areszcie Śledczym informacje z zakresu ochrony przyrody, co umożliwiło rozwijanie świadomości ekologicznej wśród skazanych. W ramach realizacji programów resocjalizacji, wykonane zostały w pierwszej turze budki lęgowe dla ptaków.

Nadleśnictwo Radom przygotowało i przekazało niezbędne materiały, czyli deski, wkręty, gwoździe i schematy do konstrukcji budek lęgowych, których pierwsza tura już została zawieszona w Lesie Kaptuskim.

- Budki lęgowe są ważnym elementem ochrony lasu i przyrody. Dzięki ich wywieszeniu zwiększa się liczba miejsc do gniazdowania ptaków, co wpływa także na zwiększenie bioróżnorodności leśnego świata. Ptaki gnieżdżąc się w zawieszonych budkach w lesie i wyprowadzają więcej lęgów. Aby wykarmić pisklęta zbierają przy tym duże ilości owadów, w tym również żerujących na liściach drzew - informuje Hubert Ogar, z Nadleśnictwa Radom.

Na skutek silnych uszkodzeń blaszek liściowych, odgrywających ważną rolę w przeprowadzaniu procesów fotosyntezy roślinność leśna jest osłabiona i bardziej podatna na choroby, co zwiększa ryzyko ze strony innych szkodliwych dla lasu organizmów. Dzięki wzmożonej aktywności ptaków, szczególnie przy zdobywaniu pokarmu dla piskląt, zbierają one wiele z tych owadów tym samym ograniczając ich populację. W ten sposób ograniczają potencjalne szkody, a tym samym las jest w lepszej kondycji zdrowotnej. Tym samym ptaki zwiększają naturalną ochronę lasu, regulując poziom owadów, szczególnie tych uszkadzających blaszki liściowe. Są one sprzymierzeńcami leśników w utrzymywaniu lasu w dobrym stanie i dlatego rozwieszanie budek ma takie istotne znaczenie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie