Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu walczą o wsparcie dla swoich pomysłów na budżet obywatelski

ik
Gimnazjaliści z "jedenastki" do reklamowania swojego projektu wykorzystali strażacki festyn, który odbył się nad zalewem na Borkach.
Gimnazjaliści z "jedenastki" do reklamowania swojego projektu wykorzystali strażacki festyn, który odbył się nad zalewem na Borkach. Łukasz Wójcik
W Radomiu trwa głosowanie na budżet obywatelski. Wnioskodawcy nauczyli się reklamować swoje projekty.

Co to za budżet?

Co to za budżet?

Budżet obywatelski to część pieniędzy wydzielonych z miejskiej kasy, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. W przyszłym roku na budżet obywatelski miasto przeznaczy 4,2 miliona złotych, to jest po 700 tysięcy złotych na każdy z pięciu obszarów i tyle samo na projekty ogólnomiejskie. Głosowanie na projekty, które mają być realizowane za te pieniądze trwa od 19 maja i zakończy się 10 września. W stawce jest 89 projektów. Wygrają te, które w poszczególnych okręgach zdobędę najwięcej głosów. Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Radomia posiadający czynne prawo wyborcze oraz radomianie, którzy ukończyli 16 rok życia.

Są ulotki i plakaty, ogłoszenia podawane przez megafony - radomianie szybko zrozumieli, że o swój sukces w budżecie obywatelskim trzeba powalczyć. Prędko znaleźli też sposoby, aby poinformować o swoich planach. Stawką są konkretne pieniądze i liczy się każdy głos.

Budżet obywatelski w Radomiu tworzymy drugi rok z rzędu. Ścieżki przetarli więc ubiegłoroczni wnioskodawcy, tym razem jednak zaangażowanie osób, które składały wnioski jest o niebo większe.

ZABIEGAJĄ O SWOJE

Do podziału jest 4,2 miliona złotych, chętnych do wzięcia pieniędzy 89. Oczywistym jest, że dla wszystkich pieniędzy nie wystarczy. Wygrają ci, którzy zbiorą, jak najwięcej głosów. Radomianie zabrali się więc za reklamowanie swoich wniosków.

Występuje więc "marketing szeptany", nauczyciele, rodzice uczniów, mieszkańcy, sąsiedzi przekazują sobie informacje o projekcie z okolicy, na który warto zagłosować.

Ale są też banery wywieszane na ogrodzeniach, plakaty na słupach w oknach zaprzyjaźnionych sklepów, klatkach schodowych czy restauracji. Rozdawane są ulotki.

- Powiedziałbym, że w tym roku nastąpił znaczny stopień profesjonalizacji reklamy. Mam na myśli to, ze często ulotki, czy plakaty są przygotowywane przez specjalistów i drukowane na dobrych urządzeniach - mówi Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w radomskim Urzędzie Miejskim. - Ale w przypadku budżetu najcenniejsze są te wykonywane w domu, farbami, wypisywane mazakiem. One oddają ideę obywatelskości.

Autorzy wykorzystują każdą okazję, aby opowiedzieć i przedstawić swój projekt. Podczas festynu straży pożarnej i Echa Dnia nad zalewem na Borkach widzieliśmy dzieciaki z tablicami reklamującymi budowę boiska przy szkole i zachęcającymi do głosowania na nią.

URNA PRZYJEŻDŻA

Reklamowanie odbywa się właśnie w czasie przeróżnych imprez. Organizatorzy mogą zaprosić do siebie mobilną urnę, do której można wrzucać głosy. Warunkiem jest między innymi zorganizowanie imprezy dostępnej dla wszystkich chętnych. - Takich zaproszeń mamy bardzo dużo - przyznaje Paweł Dycht.

Najwięcej kontrowersji budzi wystawianie urn podczas szkolnych festynów. - Tak, jak zapowiadaliśmy nie ma stałych urn w szkołach, ale nie możemy odmówić ich wystawienia podczas imprezy - wyjaśnia Paweł Dycht. - Lista miejsc wystawienia urny jest publikowana, każdy może przyjść i zagłosować. O urny proszą przecież nie tylko szkoły, ale też stowarzyszenia, różne organizacje, im też miałbym odmówić?

Zainteresowanie budżetem obywatelskim jest w każdym razie zdecydowanie większe niż przed rokiem. Widać to także choćby po liczbie głosów już oddanych za pośrednictwem internetu. Już teraz jest ich więcej niż w poprzedniej edycji, a głosować można jeszcze do września.

Gdzie można głosować?
Głosowanie rusza 19 maja i potrwa do 10 września. Urny i karty do głosowania czekają od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15. 30 w: Biurze Obsługi Mieszkańca na parterze Urzędu Miejskiego przy ulicy Kilińskiego; w Centrum Komunikacji Społecznej na parterze Urzędu Miejskiego, pokój numer 4 , wejście od ulicy Żeromskiego; Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga (za Resursą Obywatelską) oraz Biurze rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki. Są jeszcze urny mobilne, które są ustawiane w miejscach, gdzie odbywają się imprezy, festyny, czy koncerty. Ich listę można znaleźć na stronie www.konsultacje.radom.pl.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie