Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu zapachniało Tatrami! Ciekawe spotkanie w Kawiarence Społecznej z autorkami książki “Podhalanie. Wokół tożsamości”

Barbara Koś
Spotkanie z autorkami książki “Podhalanie. Wokół tożsamości” poprowadził Wojciech Jabłoński, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Spotkanie z autorkami książki “Podhalanie. Wokół tożsamości” poprowadził Wojciech Jabłoński, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Barbara Polakowska, FB Kawiarenki Spolecznej
Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaprosił w piątek, 14 kwietnia, do Kawiarenki Społecznej przy ulicy Traugutta 18 - siedziby Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na spotkanie z Agnieszką Gąsienicą - Giewont i Stanisławą Trebunią - Staszel, autorkami książki “Podhalanie. Wokół tożsamości” - wydanej przez Tatrzański Park Narodowy. Przyszło wielu zainteresowanych Podhalem i Tatrami.

W Radomiu zapachniało Tatrami! Ciekawe spotkanie w Kawiarence Społecznej

Spotkanie z autorkami książki “Podhalanie. Wokół tożsamości” poprowadził Wojciech Jabłoński, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zapraszając wszystkich przybyłych do wędrówki szlakiem wytyczonym przez góralską opowieść o Podhalu i jego mieszkańcach.

Agnieszka Gąsienica - Giewont i Stanisława Trebunią - Staszel, ubrane w podhalańskie stroje, mówiły o celach swej książki, o tym, jacy mieszkańcy Podhala byli kiedyś i kim są dzisiaj. Jak siebie widzą i oceniają? Czy mają poczucie przynależności? Co stanowi o ich tożsamości? Podczas spotkania można było porozmawiać z obu paniami, a także zakupić książkę z autografami autorek.

Zagrał też Cezary Jawoszek, wyświetlono również krótki film wprowadzający w atmosferę Podhala.

W swej publikacji autorki – znawczynie regionu – zaprezentowały wiedzę o nim poprzez głosy swoich rozmówców, Podhalan, których zainspirowały do refleksyjnego namysłu nad własną tożsamością i własną kulturą. Historyczne odniesienia wykorzystały jako tło konieczne dla osadzenia owego wewnętrznego spojrzenia na swoją własną społeczność i na własną identyfikację kulturową.

Publikacja, jak napisali po jej ukazaniu się krytycy, warta jest polecenia wszystkim miłośnikom Podhala i jego kultury, a powinna stać się lekturą obowiązkową dla badaczy góralszczyzny nie tylko jako interesujący narracyjny wielogłos, zbiór niezwykle ciekawych wypowiedzi i spostrzeżeń samych górali, ale także jako punkt odniesienia do dalszych badań dotyczących przemian góralskiej obyczajowości, relacji rodzinnych, religijności, a także stosunku do Tatr.

Agnieszka Gąsienica-Giewont – pochodzi z Gronia, gdzie wychowała się w szacunku do rodzimej kultury i tradycji, obecnie mieszka w Witowie-Roztokach. Etnolog, muzealnik. Kierownik Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.

Redaktor w kwartalniku „Tatry” TPN. Animatorka kultury regionalnej, jurorka festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej. W latach 2008–2018 związana z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, z czego w latach 2015–2017 dyrektor artystyczna festiwalu.

Stanisława Trebunia - Staszel, etnolog, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dorastała i wychowywała się w Białce Tatrzańskiej oraz Białym Dunajcu. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, ale ukochanego Podhala nigdy nie opuściła. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. W latach 1993–2014 kierownik, a następnie dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Jest autorką i współautorką wielu artykułów oraz kilku książek.

Tym spotkaniem radomski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaprosił do wspólnego świętowania ważnych rocznic.

- W 2023 roku obchodzimy ważne rocznice związane z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim - mówi Wojciech Jabłoński, prezes PTT Oddział w Radomiu. Są to: 150 lecie powstania najpierw Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a następnie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (3.08.1873), 95 lecie powołania Oddziału PTT w Radomiu (7.06.1928) oraz 30 lecie reaktywowania Oddziału PTT im. dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu (25.11.1993). Będzie jeszcze wiele interesujących spotkań.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie