MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W radomskim areszcie więźniowie uczą się opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
W Radomiu więźniowie uczą się opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.
W Radomiu więźniowie uczą się opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Areszt Śledczy w Radomiu
W Zakładzie Karnym w Radomiu skazani przechodzą szkolenia zawodowe o tematyce opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.

Dlatego tak ważne w procesie resocjalizacji jest indywidualne podejście do osadzonego. W radomskim areszcie od lat przeprowadzany jest skierowany do skazanych kurs Opiekuna Osób Starszych i Niepełnosprawnych realizowany ze środków Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym, który pozwala nie tylko nabyć nowe umiejętności i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy, ale również kształtuje umiejętności społeczne i rozwija empatię wśród uczestników.

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy przekazują wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień i aspektów prawnych, a także roli asystenta w życiu osobistym osoby starszej. Uczą praktycznych umiejętności niezbędnych w opiece nad taką osobą, udzielania pierwszej pomocy oraz pielęgnacji osób starszych. Jeszcze w tym roku planowana jest kolejna edycja Kursu.

Zaakceptowanie swojej niepełnosprawności wymaga czasami wiele czasu i wysiłku. Wśród osób pozbawionych wolności są także osoby poruszające się o kulach czy na wózkach inwalidzkich. Takie osoby wymagają specjalistycznych oddziaływań z uwagi na swoją niepełnosprawność. Doznanie niepełnosprawności to z całą pewnością dla osoby nią dotkniętej ogromne przeżycie. Całe dotychczasowe życie ulega zmianie, trzeba pogodzić się ze zmienionym obrazem siebie, z ograniczeniami i ich konsekwencjami, nauczyć się od nowa funkcjonowania w środowisku zdrowych ludzi.

Należy odpowiedzieć sobie na szereg trudnych pytań, a odpowiedzi, jakie się pojawią zadecydują o tym, jak dana osoba poradzi sobie z niepełnosprawnością. Szczególne znaczenie ma to w przypadku takich osób, które popełniły przestępstwo. Wskazanie im możliwych dróg w odpowiednim momencie odbywania kary pozbawienia wolności może pozytywnie wpłynąć na proces resocjalizacji poprzez uświadomienie, że niepełnosprawność nie musi wykluczyć ich z życia w społeczeństwie po opuszczeniu zakładu karnego.

Kadra penitencjarna Aresztu Śledczego w Radomiu w swoich oddziaływaniach uwzględnia również tą grupę osadzonych. Przy współpracy z organizacjami zewnętrznym m.in. Fundacją Polska bez Barier przeprowadzane są programy resocjalizacyjne takie jak „Niepełnosprawność - z tolerancją na Ty” czy „Niepełnosprawni – pełnoprawni”. Osadzeni mogą przekonać się, że ograniczenia ruchowe nie muszą zaważyć na realizowaniu pasji, marzeń, pracy zawodowej, uprawiania sportu czy spełniania się w rolach społecznych. Prezentowany jest również nowoczesny sprzęt ułatwiający codzienne życie. To dla niepełnosprawnych skazanych motywacja do aktywnego życia bez barier.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie