Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W radomskim „Ekonomiku” pamiętają o swoim nauczycielu

Barbara Koś
Z okazji 75. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego w poniedziałek w Kościele Garnizonowym św. Stanisława w Radomiu odbyła się uroczystość rocznicowa.

Ksiądz Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, od 4 września 1924 roku był prefektem Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany „świętym Franciszkiem z Radomia", rektor kościoła Św. Trójcy i proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu, kapelan więźniów i harcerzy, zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Mszy Świętej w intencji więźniów, ofiar wojny oraz społeczności ZSE przewodniczył proboszcz parafii ks. major Krzysztof Smoleń. Obecni byli b. więźniowie obozów koncentracyjnych, rodzina ks. Strzeleckiego, przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Polskich, założyciela szkół handlowych w Radomiu, młodzież i pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych, mieszkańcy Radomia.
Życiorys księdza przedstawiła absolwentka, Katarzyna Rosłaniec, wiersz poświęcony jego pamięci – nauczycielka ZSE, Bożena Błaszczyk-Ziętek.

Homilię wygłosił ks. płk Marian Kmiecikowski, który podkreślił patriotyzm ks. Strzeleckiego oraz znaczenie barw narodowych. Na uroczystości obecne były historyczne sztandary – pierwszy sztandar szkoły poświecony przez bł. ks. Strzeleckiego oraz sztandar Zarządu Okręgowego Polskiego Związku b. Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych poświęcony przez Św. Jana Pawła II. Poczty sztandarowe stanowili uczniowie „ekonomika”.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości przeszli do Kaplicy Św. Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła, gdzie modlono się oraz złożono kwiaty przy tablicy bł. ks. B. Strzeleckiego.
Tablica powstała w 2011 roku z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz radomskiego środowiska b. więźniów obozów koncentracyjnych.
Organizatorem uroczystości był Zespół Szkół Ekonomicznych. Ks. Strzelecki był zasłużonym nauczycielem szkoły, która pod kierunkiem nauczycielki Bożeny Blaszczyk-Ziętek opiekuje się dziedzictwem radomskich więźniów obozów koncentracyjnych.

Ksiądz Bolesław Strzelecki był gorącym patriotą. Z chwilą wybuchu II wojny światowej podnosił innych na duchu, wskazywał na Boga jako niezawodnego opiekuna, ułatwiał ucieczkę jeńcom wojennym, opiekował się biednymi dziećmi. W uroczystość Trzech Króli 1941 roku mówił w kazaniu: „ ... tak jak spotkała kara Boża biblijnego Heroda, tak dosięgnie ona również i dzisiejszych Herodów.... „ oraz „... trzeba wierzyć w powstanie narodu polskiego”. Wypowiedzenie tych słów było aktem wielkiej odwagi. Następnego dnia rano ks. Bolesław został aresztowany. Aresztowano go po Mszy Świętej, gdy rozpoczął rozdawać chleb i inne proste produkty najbiedniejszym, ustawionym w długiej kolejce. Aresztowano go "za nadużycie ambony" i przewieziono do budynku gestapo przy ul. Kościuszki 6, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany. 5 kwietnia 1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. W obozie koncentracyjnym wypełniał dzieła miłosierdzia - podtrzymywał współwięźniów na duchu i dzielił się z innymi swoimi racjami żywnościowymi. W obozie miał przezwisko „głodomór”, gdyż żebrał o chleb dla innych.
Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym przez vorarbeitera Nitasa zmarł w szpitalu obozowym 2 maja 1941 r. w wigilię Matki Bożej Królowej Polski. Zmarł w opinii świętości i męczeństwa , miał 45 lat. Ciało Błogosławionego Bolesława spalono w krematorium. Współwięzień ks. Bolesława napisał: Ubył nam towarzysz w walce ze złem, ksiądz, który nie tylko słowo Boże, ale i każdy zdobyty kęs chleba niósł między nas. Chleb ten na równi ze słowem Bożym podnosił zwątpiałe głowy do góry. Nawet w Oświęcimiu ksiądz Strzelecki kazał wierzyć w człowieczeństwo”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie