Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie radomski szykują się duże inwestycje. Mają zapobiegać powodziom

Janusz Petz
Janusz Petz
Planowane inwestycje mają zapobiec sytuacjom jakie miały miejsce na Powiślu podczas wielkiej powodzi w 2010 roku.
Planowane inwestycje mają zapobiec sytuacjom jakie miały miejsce na Powiślu podczas wielkiej powodzi w 2010 roku. Janusz Petz
235 milionów złotych mają kosztować bardzo różne inwestycje, które związane są z obroną mieszkańców zagrożonych powodzią miejscowości w regionie radomskim. W sprawie planowanych inwestycji w regionie środkowej Wisły i Pilicy mogą się wypowiedzieć zainteresowani mieszkańcy.

37 działań przeciwpowodziowych zaplanowanych w południowej części regionu wodnego Środkowej Wisły i zlewni Pilicy omawiano podczas spotkania zorganizowanego 15 kwietnia w Radomiu. Poprzedziły je konferencje w ramach konsultacji społecznych projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym we Włocławku i w Warszawie.

Główne obszary problemowe na odcinku „radomskim” to Kamienna – Wąchock, Wolbórka – Tomaszów Mazowiecki, Wyżnica – Wilków i Środkowa Wisła – Wisła lubelska.

Najważniejsze inwestycje

– To właśnie na tych obszarach w projekcie aktualizacji planów zaplanowaliśmy budowę zbiornika małej retencji Bzin w zlewni Kamiennej, rozbudowę lewego i prawego wału rzeki Zagożdżonka w gminie Kozienice oraz rozbudowę lewego wału przeciwpowodziowego Wisły w Janowcu w gminie Puławy. Do tego trzeba jeszcze dodać rozbudowę lewego wału Wisły w gminie Ożarów. W sumie te działania będą kosztować blisko 235 milionów złotych – zapowiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W walce z przyszłą potencjalną powodzią mają też pomóc analizy dotyczące możliwości zwiększenia retencji w zlewniach Pilicy i Wkry.

Uwagi do planów

Plany zarządzania ryzykiem powodziowym z listą konkretnych działań w całym kraju opracowywane są raz na 6 lat. Obecnie dokumenty te, w tym ich część dotycząca regionu wodnego Środkowej Wisły, są aktualizowane po raz pierwszy. Od 22 grudnia 2020 roku trwają, ogłoszone przez Ministra Infrastruktury i koordynowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, konsultacje społeczne projektów aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym.

To ważny etap prac na projektami dokumentów. Debaty odbędą się aż w 28 miastach. Jak na razie, wszystkie odbywają się w trybie online. W planach zawarte są najważniejsze działania dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów. W skali kraju ta lista zawiera ponad 1100 pozycji zaplanowanych na lata 2022-2027.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie