W Resursie wspominano Stanisława Kelles- Krauza

  W Resursie wspominano Stanisława Kelles- Krauza

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  O Stanisławie Kelles - Krauzie mówi Mateusz Mąkosa. Z prawej-j- Marcin Kępa, prezes RTN

  O Stanisławie Kelles - Krauzie mówi Mateusz Mąkosa. Z prawej-j- Marcin Kępa, prezes RTN ©Barbara Koś

  - Była to postać nietuzinkowa - tak określono Stanisława Kelles- Krauza, lekarza, polityka i społecznika podczas spotkanie z cyklu "Historia Cię szuka" zorganizowanego we wtorek w Resursie Obywatelskiej.
  O Stanisławie Kelles - Krauzie mówi Mateusz Mąkosa. Z prawej-j- Marcin Kępa, prezes RTN

  O Stanisławie Kelles - Krauzie mówi Mateusz Mąkosa. Z prawej-j- Marcin Kępa, prezes RTN ©Barbara Koś

  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie X LO imienia Konarskiego Barbara Koś

  W spotkaniu uczestniczyli uczniowie X LO imienia Konarskiego
  (fot. Barbara Koś)

  O działalności Kazimierza Kelles - Krauza była mowa podczas Festiwalu Filozofii "Okna". Tym razem Mateusz Mąkosa, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego i Marcin Kępa, prezes RTN, przedstawili młodzieży sylwetkę Stanisława Kelles - Krauza, brata Kazimierza, męża znanej w Radomiu Marii Kelles- Krauzowej.

  Stanisław Kelles-Krauz (1883-1965) , jak przypomniał Mateusz Mąkosa, urodził się jeszcze podczas zaborów.
  To zadecydowało, że nauki zdobywał w Wiedniu, gdzie mieszkał do roku 1905. Potem już jako doktor nauk medycznych, powrócił do Radomia by w latach 1915-1919 być ordynatorem szpitala Świętego Kazimierza w Radomiu.

  -Bardzo szybko zdobył sobie opinię nie tylko dobrego lekarza ale także człowieka zabiegającego o poprawę bytu robotników - podkreślił Mateusz Mąkosa.- Z uporem walczył aby robotnicy objęci byli ubezpieczeniem społecznym.

  Mając poglądy lewicowe Stanisław został członkiem PPS. Do 1939 roku był członkiem Rady Miejskiej w Radomiu z także przez trzy lata jej przewodniczącym. Pełnił również funkcję naczelnego lekarza Kasy Chorych w Radomiu oraz prezesa Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Radomiu.

  W latach 1928-1930 był Senatorem RP.

  Zmobilizowany we wrześniu 1939, aby zorganizować szpitale polowe w okolicach Zamościa i Łucka; został aresztowany przez Niemców jako zakładnik. Chociaż zwolniono go zaraz ponownie aresztowano i wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

  - Tu wyznaczony na lekarza obozowego niósł pomoc współwięźniom; na terenie obozu - mówił Mateusz Mąkosa.

  Jesienią 1945 powrócił do Radomia. Świadkiem jego powrotu była Maria Dąbrowska, która przyjaźniła się z Marią Kelles- Krauzową i gościła u niej w Radomiu.

  - Scenę powrotu opisała potem w swoich "Dziennikach" bardzo ciepło wspominając i rodzinę Kelles - Krauzów i Radom- zaznaczył Marcin Kępa.

  Po wojnie Stanisław był członkiem Rady Naczelnej PPS a potem posłem nadzwyczajny RP i minister pełnomocny w Danii. Od 1954 roku mieszkał w Warszawie; będąc wiceprezesem Zarządu Głównego PCK i wiceprezesem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Zmarł w 1965 roku w Warszawie i pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim.

  Jak powiedział Marcin Kępa, Radomskie Towarzystwo Naukowe przygotowuje obecnie cykl publikacji o międzywojennych posłach i senatorach RP. Będzie w nich mowa o Stanisławie Kelles - Krauzie. Towarzystwo myśli także o ufundowaniu Stanisławowi tablicy pamiątkowej. Chce też jedną z ulic nazwać imienia Marii i Stanisława Kelles - Krauzów.

  W planach RTN jest także zorganizowanie konferencji naukowej dotyczącej działalności Kelles Krauzów w Radomiu..

  Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie X LO imienia Konarskiego wzbogaciła projekcja filmu dokumentalnego z cyklu "Radomskie Portrety", poświęconego Kazimierzowi Kelles-Krauzowi i członkom jego rodu.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ