Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę, 17 września, już po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda Literacka imienia Witolda Gombrowicza

Barbara Koś
Udział w konferencji wzięli organizatorzy Nagrody, od lewej : Radosław Witkowski - prezydent Radomia, Małgorzata Świątek - dyrektor Zarządzająca KPS Food,  Artur Marcinkiewicz - prezes Zakładów Automatyki KOMBUD, Dawid Ruszczyk - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu i Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Więcej na kolejnych zdjęciach
Udział w konferencji wzięli organizatorzy Nagrody, od lewej : Radosław Witkowski - prezydent Radomia, Małgorzata Świątek - dyrektor Zarządzająca KPS Food, Artur Marcinkiewicz - prezes Zakładów Automatyki KOMBUD, Dawid Ruszczyk - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu i Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Więcej na kolejnych zdjęciach Joanna Gołąbek
W sobotę, 17 września, już po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda Literacka imienia Witolda Gombrowicza. Uroczystość będzie finałem trwającego od soboty, 10 września, festiwalu "Opętani Literaturą". O festiwalu, nagrodzie Literackiej imienia Witolda Gombrowicza i rezydencji literackiej w Vence mówiono we wtorek, 13 września, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. Zobaczcie zdjęcia

Udział w konferencji wzięli organizatorzy Nagrody: Radosław Witkowski - prezydent Radomia i Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz jej sponsorzy i partnerzy: Małgorzata Świątek - dyrektor Zarządzająca KPS Food, reprezentująca właściciela Jarosława Krzyżanowskiego; Artur Marcinkiewicz - prezes Zakładów Automatyki KOMBUD, Dawid Ruszczyk - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu. Wirtualnie obecny był także Maciej Bobula, pierwszy rezydent literacki w Vence, wyróżnienia przyznawanego w ramach w ramach Nagrody Gombrowicza.

To nagroda, którą ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku i jest przyznawana za debiut literacki, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznej edycji zostało nadesłanych prawie 100 propozycji, a od początku istnienia Nagrody wpłynęło ponad 600 książek.

- To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się nasza nagroda i jaką rangę ma już w świecie literackim. Dziękuję naszym partnerom, dzięki którym możemy promować radomską kulturę, a jednocześnie wspierać młodych, utalentowanych twórców - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Prezydent podziękował Mecenasom Nagrody: Jarosławowi Krzyżanowskiemu i firmie Zakłady Automatyki Kombud, Partnerowi Głównemu - firmie Unidevelopment, a także Partnerowi Strategicznemu - Samorządowi Województwa Mazowieckiego oraz współorganizatorowi Nagrody - Muzeum Witolda Gombrowicza.

- Jesteśmy jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce i to bardzo cieszy - mówił Dawid Ruszczyk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu.

- Kiedy pierwszy raz przyznawaliśmy Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, sami nie do końca wierzyliśmy, że uda się zorganizować tyle edycji - przypomniał Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli . - Tymczasem dzięki naszym przyjaciołom i partnerom udaje się tę nagrodę nadal przyznawać i organizować festiwal „Opętani literaturą”. Co istotne, mimo że mamy ciężkie czasy, wszyscy deklarują, że będą z nami i ze spokojem myślimy już o ósmej edycji - podkreślił Tomasz Tyczyński.

Dodał jeszcze, że tematyka zgłoszonych do Nagrody książek była bardzo różnorodna. Jury nie miało łatwego zadania. - Dominowały tematy osobiste i prywatne. Wśród nominowanych książek, dwie mówią o dylemacie nad eutanazją.

Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych oraz lornetkę, będącą symbolem twórczej uważności wobec świata i nawiązującą do ostatnich lat życia pisarza. Nagrody finansowe otrzymują także wszyscy nominowani. Kapituła wskaże też osobę, która w ramach rezydencji literackiej wyjedzie na miesiąc do Vence na południu Francji, gdzie pisarz spędził ostatnie pięć lat życia.

O swojej rezydencji mówił wirtualnie Maciej Bobula, laureat tej formy Nagrody w roku ubiegłym.

Organizatorzy podkreślają, że tak wysokie nagrody to efekt bardzo dobrej współpracy z różnymi instytucjami i przedsiębiorcami. - Angażujemy się w wydarzenia kulturalne, bowiem nie samą produkcją i działalnością produkcyjną firma żyje - zaznaczył Artur Marcinkiewicz, prezes Zakładów Automatyki KOMBUD.

Wręczenie Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza odbędzie się w sobotę, 17 września, o godzinie 17, w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu.

Zobaczcie galerię zdjęć z konferencji o Nagrodzie Gombrowicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie