Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę Światowy Dzień Wody. W Radomiu wodę możemy pić nawet z kranu (sonda)

/wit/
W laboratorium radomskich wodociągów rocznie wykonywanych jest około 700 badań wody.
W laboratorium radomskich wodociągów rocznie wykonywanych jest około 700 badań wody. Fot. archiwum Wodociągów Miejskich w Radomiu
Zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca w Polsce są takie same, jak w... Egipcie. Każdego roku z naszych miast do Bałtyku spływa i marnuje się ogromna jej ilość. O tym, że woda jest niezbędna do życia wszyscy wiemy, ale nie wszyscy ją oszczędzamy. Nie zdajemy sobie sprawy, że spłukanie niedopałka papierosa w toalecie, to zmarnowanie minimum 4 litrów wody, a minuta pod prysznicem to zużycie 10 jej litrów.

Weź udział w konkursie!

- Nie wyobrażam sobie gdyby wody zabrakło. Gdy jest ciepło bez butelki wody nie wychodzę z domu – mówi Maciej Sieradz.
- Nie wyobrażam sobie gdyby wody zabrakło. Gdy jest ciepło bez butelki wody nie wychodzę z domu – mówi Maciej Sieradz. Tadeusz Klocek

- Nie wyobrażam sobie gdyby wody zabrakło. Gdy jest ciepło bez butelki wody nie wychodzę z domu - mówi Maciej Sieradz.
(fot. Tadeusz Klocek)

Weź udział w konkursie!

Z okazji Światowego Dnia Wody Wodociągi Miejskie w Radomiu zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym "Woda źródłem życia". Ma on na celu kształtowanie postaw proekologicznych, zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej wody i jej znaczenia dla życia na Ziemi. Prace mogą dotyczyć: sposobów oszczędzania wody, wpływ zanieczyszczonej wody na rośliny i zwierzęta, ochrona wody przed zanieczyszczeniami, trzy stany skupienia wody, rodzaje opadów atmosferycznych i tym podobne. - Technika prac jest dowolna, między innymi: farby, pastele, wyklejanki. Prace należy wykonać w formacie nie mniejszym niż A5 i nie większym niż A3. Przy ocenie pod uwagę będą brane: twórcza interpretacja tematu, oryginalny pomysł oraz estetyka wykonania - mówi Jakub Kowalski, Specjalista do spraw marketingu w Wodociągach Miejskich w Radomiu. Termin składania prac mija 30 kwietnia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Regulamin konkursu dostępnym jest na stronie www.wodociagi.radom.pl

Światowy Dzień Wody został zainicjowany przez ONZ, by zwrócić uwagę społeczną, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej.

Choć w Polce nie odczuwamy problemów z dostępem do wody, to wcale to nie oznacza, że mamy jej pod dostatkiem i możemy ją marnować.

Światowy Dzień Wody, to okazja by zwrócić uwagę na to jak w naszych gospodarstwach domowych wygląda zużycie wody. Czy nie marnujemy jej podczas zmywania, kąpieli, mycia zębów czy prania?
Okazuje się, że najważniejszym, jedynym odnawialnym przez przyrodę, źródłem wody do picia jest deszczówka.

Dobrze zagospodarowana będzie służyć każdemu, natomiast niezagospodarowana może spowodować wielkie zagrożenia: powodzie, podtopienia, skażenie środowiska.

W Radomiu woda do picia jest pozyskiwana ze studni wierconych o głębokości dochodzącej do 300 metrów z pokładów kredowych, których wiek określa się średnio na około 100 milionów lat (reklamowane wody oligoceńskie mają tylko około 30 milionów lat).

Aby zapewnić stałą kontrolę jakości wody jest ona pobierana i badana na Stacjach Uzdatniania Wody w zakresie wybranych parametrów fizyko-chemicznych i bakteriologicznych.

- Laboratorium - Radom Wodociągów Miejskich, posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji i wykonuje rocznie około 700 badań wody. Potwierdzają one, że woda, która leci z kranów w naszych domach nadaje się do picia - mówi Jakub Kowalski, specjalista do spraw marketingu w Wodociągach Miejskich w Radomiu.

Okazuje się, że wymagania bakteriologiczne dotyczące wody do picia dostarczanej przez firmy wodociągowe są bardziej restrykcyjne niż te stawiane wodzie butelkowanej.

Jaka jest woda w Radomiu?

- Ta którą dostarczamy naszym odbiorcom spełnia obowiązujące wymagania i jest bardzo zdrowa. Jest średnio-twarda, a dowiedziono, że ta twarda zawiera większe ilości związków wapnia i magnezu i jest zdrowsza dla organizmu człowieka od tej miękkiej. Korzystnie wpływa na układ kostny i układ krążenia - mówi Jakub Kowalski.

Nadzór nad jakością wody pitnej prowadzi radomski sanepid.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie