Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę wielkanocna kwesta na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu

Barbara Koś [email protected]
Na kwestę zapraszają przewodniczący Społecznego Komitetu  Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Jerzy Przyborowski i  Sławomir Adamiec(z prawej).
Na kwestę zapraszają przewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu Jerzy Przyborowski i Sławomir Adamiec(z prawej). archiwum
Społecznicy zapraszają na wielkanocną kwestę, która odbędzie się w Wielką Sobotę, 4 kwietnia, w godzinach 9 - 14 na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Kwesta, organizowana przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, będzie przeznaczona na odnowę nagrobków, zaplanowanych w tym roku do renowacji.To nagrobki Marianny Chludzińskiej i Jana Mileyko. Dlaczego te nagrobki są szczególnie cenne? - pytamy Sławomira Adamca, wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu.

- Grób Marianny zmarłej 19.05.1843 roku, to neoklasycystyczny postument z piaskowca, zwieńczony urną nakrytą welonem. Na jednej z płyt widnieje mocno zniszczona, a zarazem piękna inskrypcja: "Oto wzór zacnych Kobiet najgodniejsza Matka / Któż stratą cnót przykładu do łez się nie wzruszy / Światła ze swych poświęceń dla ludzkości rzadka / Wyryła co sercu znanych część Anielskiej duszy / Cieniu spojrzyj na grób ten okryty żałobą / I pociesz swych przyjaciół co szczere łzy leią / Pociesz syna tą błogą jedyną nadzieją / ZE CJĘ wkrótce zobaczy i połączy z TOBĄ". - cytuje Adamiec.

Na ścianach bocznych postumentu umieszczono płaskorzeźby: z lewej - laska Eskulapa, z prawej - dwie skrzyżowane płonące pochodnie, odwrócone głowniami ku dołowi i przewiązane szarfą. W grobie pochowany jest również Franciszek Ksawery Chludziński (s. Marianny), oficer wojska polskiego i sędzia Trybunału w Radomiu.

- W obecnym stanie nagrobek jest mocno odchylony od pionu, z dużymi ubytkami kamienia i spoiw i niestety mocno pokryty mchem, niszczącym strukturę delikatnego piaskowca.Drugi z grobów to szlachecki nagrobek Jana Mileyko (†1842,) , a zarazem wyjątkowy postument w formie obelisku, z mocno zatartym herbem i inskrypcją, poświęconą pułkownikowi kawalerii i komendantowi Radomia.

- Mamy nadzieję, że dzięki hojności osób odwiedzających radomska nekropolię rzymskokatolicką, w czasie Wielkiej Soboty i potem, w dniach listopadowych świąt, uda nam się zebrać środki, na renowację tych dwóch pięknych nagrobków - kończy Sławomir Adamiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie