MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szkole w Radomiu przywracają pamięć o kulturze Żydów

Barbara Koś
Projekt uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 4 dotyczący kultury radomskich Żydów był prezentowany na finałowej Gali Ogólnopolskiego Programu „Przywróćmy Pamięć”.

Gala podsumowująca Ogólnopolski Program "Przywróćmy Pamięć". odbyła się 15 czerwca w Muzeum POLIN w Warszawie. W programie którego organizatorem była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce wzięło udział 56 szkół i ośrodków kultury, a w gali uczestniczyli przedstawiciele 37 z nich.

Uczestnicy programu prezentowali wyniki swoich działań, w ramach których zapoznawali się z kulturą oraz historią społeczności żydowskiej w swoich miejscowościach, a następnie przywracali i utrwalali pamięć o niej poprzez realizację projektów lokalnych.
Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 4 z oddziałami sportowymi w Radomiu: Martyna Bartoszek, Martyna Chojnacka, Antoni Skowroński, Izabela Szary, Aleksandra Wątły, Bartosz Wójcik i Natalia Zieleniak przedstawili efekty swej kilkumiesięcznej pracy.

W mijającym roku szkolnym ich działania skupiły się głównie na poznaniu historii radomskiej synagogi oraz funkcji, jaką spełniała na przestrzeni lat.

Uczestniczący w projekcie uczniowie pod kierunkiem pani Ewy Wziątek, poszukiwali informacji i archiwalnych zdjęć tego obiektu oraz jego opisów w powieściach literackich i we wspomnieniach byłych mieszkańców Radomia.
Odwiedzili miejsce, gdzie kiedyś stała synagoga i wykonali dokumentacje fotograficzną. Podczas realizacji projektu poznali także historię i kulturę społeczności żydowskiej Radomia. Ze zgromadzonych informacji i zdjęć stworzyli film „Żydowski Radom. Przewodnik po nieistniejącym mieście” oraz broszurę informacyjną, która była rozpowszechniana podczas finałowej gali.
Swoje działania zaprezentowali po raz pierwszy podczas VIII Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad" w Resursie Obywatelskiej 21 kwietnia.

Galę zaszczycili obecnością m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Jarosław Sellin, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania Wojciech Kaczmarczyk, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, rabini Stas Wojciechowicz, Moshe Bloom i Shalom Ber Stambler, wiceprezydent Zamościa Andrzej Zastąpiło, oraz burmistrz Frampola, Tadeusz Niedźwiedzki.

Wszystkie uczestniczące w gali zespoły projektowe otrzymały od organizatorów podziękowania oraz nagrody rzeczowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie