Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu miejskim w Radomiu... brakuje lekarstw

/wit/
Interferon to lek podawany między innymi chorym na żółtaczkę WZW typu C. Na Oddziale Zakaźnym chwilowo go zabrakło. - Od piątku jest, chorzy mogą się zgłaszać i robią to - mówi ordynator oddziału.

Dane

Dane

Szacuje się, że w Polsce zakażonych WZW typu C może być około 730 tysiące osób czyli 1,9 procent populacji przy czym zdiagnozowanych zostało jedynie kilka procent z nich. W Radomiu liczba mieszkańców zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) może sięgać ponad 4 tysięcy osób. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Wirus HCV przenosi się przez zakażoną krew.

O tym, że leku zabrakło poinformowało nas dwoje pacjentów.

- Przyszedłem w czwartek na zastrzyk, ale okazało się, że Interferonu nie ma. Kazano mi zadzwonić i przyjść jeśli będzie - zaznacza mężczyzna.

-Leku chwilowo zabrakło - przyznaje Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Zakaźnego szpitala przy Tochtermana, ale już do nas dotarł. Osoby, które miały go przyjąć zostały poinformowane by zgłaszały się - podkreśla.

Stosowany raz w tygodniu przez rok Interferon w zastrzyku spowolnia lub zatrzymuje postęp choroby.
Chwilowy problem z jego dostawą jak zapewniał w piątek doktor Stolarek nie miał wpływu na zakłócenie przebiegu terapii u pacjentów chorych na żółtaczkę WZW typu C.

Takich chorych wciąż przybywa w całym kraju. Do zakażenia dochodzi najczęściej w placówkach, w których powinno być najbezpieczniej: przychodniach, szpitalach, gabinetach dentystycznych, ale także salonach kosmetycznych i fryzjerskich.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Lekarze przestrzegają przed epidemią, mówią nawet o wirusowej bombie zegarowej.

- Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkiem - mówi Grzegorz Stolarek, specjalista chorób zakaźnych.

Brak szczepionki przeciwko WZW typu C i bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, że każdego roku liczba nosicieli wirusa HCV zwiększa się. Ludzie nie rozróżniają typów wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, C wrzucają do jednego worka, błędnie nazywając żółtaczką, nie są świadomi zagrożenia ze strony HCV. Nie wiedzą, jak przenosi się wirus i w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie