MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu na Józefowie było pierwsze w Polsce spotkanie poświęcone urazom (zdjęcia)

/wit/
Słuchaczy zainteresowała prelekcja doktora Wojciecha Majchrzaka z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej szpitala na Józefowie pod nazwą "Damage Control Surgery”
Słuchaczy zainteresowała prelekcja doktora Wojciecha Majchrzaka z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej szpitala na Józefowie pod nazwą "Damage Control Surgery” Tadeusz Klocek
Urazy są najczęstszą z przyczyn zgonów wśród osób w wieku 1- 44 lata. By uświadomić problem, a także ustalić jak właściwie reagować, gdy dojdzie do uszkodzenia wielu narządów u pacjenta dyskutowali w czwartek w szpitalu na Józefowie lekarze, przedstawiciele policji, straży pożarnej. Okazją była konferencja naukowa zatytułowana "Radomski Dzień Urazowy".

[galeria_glowna]

O pourazowym zaopatrzeniu kręgosłupa opowiadał Michał Czachor, prezes Armed Ort. W holu znalazło się stoisko firmy z akcesoriami niezbędnymi dla pacjentów
O pourazowym zaopatrzeniu kręgosłupa opowiadał Michał Czachor, prezes Armed Ort. W holu znalazło się stoisko firmy z akcesoriami niezbędnymi dla pacjentów po urazach. Tadeusz Klocek

O pourazowym zaopatrzeniu kręgosłupa opowiadał Michał Czachor, prezes Armed Ort. W holu znalazło się stoisko firmy z akcesoriami niezbędnymi dla pacjentów po urazach.
(fot. Tadeusz Klocek )

Pomysłodawcą konferencji był doktor Dawid Aleksandrowicz.

- To pierwsze takie spotkanie w Radomiu, a może i w Polsce, poświęcone urazom. Wykładowcy, prelegenci starali się przedstawić całościowo problem, począwszy od momentu kiedy dochodzi do wypadku, po leczenie pacjenta z urazami na oddziale a następnie jego rehabilitację - zaznaczył doktor Aleksandrowicz.

Okazuje się, że statystyki są zatrważające. Urazy są najczęstszą z przyczyn zgonów wśród osób w wieku 1- 44 lata. U tych po 45- roku życia najczęściej śmiertelność powodują choroby układu krążenia.
- Na sali wykładowej są nie tylko lekarze, ale również te służby, które zwykle pojawiają się na miejscu, gdy dochodzi do urazu choćby podczas wypadku. Chodzi więc o straż pożarną, policję, ratowników medycznych - powiedział organizator konferencji

Konferencję podzielona na trzy sesje. Podczas pierwszej wykład wygłosił miedzy innymi doktor Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Mówił o "Epidemiologii urazów w regionie radomskim".

O udrażnianiu dróg oddechowych u pacjentów z urazami w warunkach pozaszpitalnych opowiadał doktor Dawid Aleksandrowicz z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zaś o diagnostyce pacjentów z urazem wielonarządowym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym doktor Piotr Roczniak.

Krzysztof Ziętek, konsultant reprezentujący Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach opowiadał zaś jak wielkie znaczenie ma trening symulacyjny w przypadku pacjentów urazowych i demonstrował nowoczesne fantomy.

Słuchaczy zainteresował wykład doktora Wojciecha Majchrzaka z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej pod tajemniczą nazwą "Damage Control Surgery".

- Tłumaczenie nie oddaje prawdziwego sensu, dlatego posługujemy się językiem angielskim, ale proszę się nie bać, wykład będzie po polsku - żartował lekarz. - DC jest określeniem zewnętrznym z języka marynarki wojennej. Chodziło o dokonanie niezbędnych napraw, by statek mógł dopłynąć w bezpieczne miejsce - zaznaczył lekarz.

- To tak jak z pacjentem z wieloma urazami, trzeba go tuż po zdarzeniu tak zabezpieczyć, by przeżył i aby dalej można było go szczegółowo leczyć - tłumaczył jeden z słuchaczy.

Lekarz podkreślił, że osoba z urazami wielonarządowymi, to zupełnie inny chory niż ten leczony planowo.

- Nie ma urazu, który dobrze przygotowuje chorego do operacji, a składa się na to wiele czynników. Często brakuje nam na przykład czasu na podjęcie strategii - wyliczał doktor Majchrzak.

Krzysztof Ziętek, konsultant reprezentujący Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach opowiadał zaś jak wielkie znaczenie ma trening symulacyjny
Krzysztof Ziętek, konsultant reprezentujący Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach opowiadał zaś jak wielkie znaczenie ma trening symulacyjny w przypadku pacjentów urazowych. Tadeusz Klocek

Krzysztof Ziętek, konsultant reprezentujący Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach opowiadał zaś jak wielkie znaczenie ma trening symulacyjny w przypadku pacjentów urazowych.
(fot. Tadeusz Klocek)

O pourazowym zaopatrzeniu kręgosłupa informował Michał Czachor, prezes firmy Armed Ort z Radomia. W holu znalazły się zaś stoiska wystawiennicze ze sprzętem i akcesoriami niezbędnymi dla pacjentów po urazach.

- Nowością jest specjalistyczny gorset dla osób z urazami kręgosłupa. Jego cena to 2 tysiące złotych - mówi prezes Armed Ort.

- Ja zachęcam do zapoznania się z innowacyjną konstrukcją maski krtaniowej z dostępem gastrycznym - wspomniała Sylwia Banowicz z firmy Skamex.

W trakcie wykładów w salach dydaktycznych odbywały się także warsztaty tematyczne. Jeden dotyczyły pierwszej pomocy w urazach u dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie