Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowcu wszystkie formalności związane z założeniem firmy można załatwić w jednym okienku

/mod/
- Nowe procedury są istotnym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy uruchamiają działalność gospodarczą - mówiMagdalena Szymczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miejskim w Szydłowcu.
- Nowe procedury są istotnym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy uruchamiają działalność gospodarczą - mówiMagdalena Szymczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miejskim w Szydłowcu.
W szydłowieckim magistracie formalności związane w otwieraniem firmy można załatwić w jednym okienku. Urząd sam prześle niezbędne informacje do: "skarbówki", urzędu statystycznego i ZUS-u.

Aby otworzyć firmę, wystarczy złożyć wypełniony wniosek w Wydziale Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miejskiego. Pracownicy magistratu sami dostarczą odpowiednie dokumenty do pozostałych urzędów. Identyczna procedura obowiązuje przy dokonywaniu zmian w ewidencji działalności gospodarczej, jej zawieszaniu i wznawianiu.

DUŻE UŁATWIENIE

- Procedury, które obowiązują od 31 marca to nowość nie tylko dla nas, ale i dla pozostałych urzędów - skarbowego i ZUS-u - mówi Magdalena Szymczyk, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych w Urzędzie Miejskim. - Są istotnym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy uruchamiają działalność gospodarczą, ale obowiązujące przepisy są tak skomplikowane, że niestety, w wielu wypadkach nie unikniemy dodatkowej wizyty w Urzędzie Skarbowym czy w ZUS.

Na przykład wtedy, kiedy przed rozpoczęciem działalności, przedsiębiorca nie zdecyduje, w jaki sposób chce się rozliczać z fiskusem.

- Nowe przepisy wymagają więcej pracy od nas, ale także większej świadomości prawnej przyszłych przedsiębiorców - dodaje Magdalena Szymczyk. - Mamy jednak nadzieję, że niedługo wszyscy przyzwyczają się do nowych procedur. Niestety, z aktualnych ustaleń z Urzędem Skarbowym i ZUS-em wynika, że przy rejestrowaniu i wyrejestrowywaniu działalności wizyta tam jest jednak konieczna.

JAKIE DOKUMENTY WARTO MIEĆ PRZY SOBIE?

Przy rejestracji firmy w urzędzie miejskim dobrze mieć ze sobą dodatkowe dokumenty. Są to: zaświadczenie o posiadaniu konta gospodarczego z jego numerem, umowa z biurem rachunkowym, które będzie obsługiwało naszą działalność, jeśli przedsiębiorca ma zamiar prowadzić działalność w dodatkowych miejscach - dokument poświadczający prawo przedsiębiorcy do danego lokalu; umowę najmu czy dzierżawy.

- Dobrze jest także wpisywać do wniosku numer kontaktowy telefonu - to ułatwia kontakt urzędu z przedsiębiorcą w razie potrzeby - dodaje Magdalena Szymczyk.

Zgodnie z nowymi przepisami wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest bezpłatny. Już niedługo wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej znajdzie się na stronie BIP Urzędu Miejskiego. Każdy, kto będzie chciał go złożyć, będzie więc mógł wypełnić wniosek w domu jeszcze przed wizytą w Urzędzie Miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie