Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym miejscu już nikt nie utonie? Postawiono kolejny czarny punkt nad wodą

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Piotr Ćwiklak, kierownik posterunku policji w Jastrzębi ma nadzieję, że w tym miejscu nikt już nie będzie się kąpał
Piotr Ćwiklak, kierownik posterunku policji w Jastrzębi ma nadzieję, że w tym miejscu nikt już nie będzie się kąpał Piotr Kutkowski
Na dzikim kąpielisku na terenie gminy Jastrzębia utonęło w ostatnich latach siedem osób. Od poniedziałku ponownie stoi tam "czarny punkt wodny".
W tym miejscu na Radomce tworzą się zawirowania
W tym miejscu na Radomce tworzą się zawirowania

W tym miejscu na Radomce tworzą się zawirowania

Akcję oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczął wspólnie z policją w 2009 roku. Ustawiono wówczas 40 charakterystycznych czarno-żółtych tablic ostrzegających przed kąpielą w tych niestrzeżonych zbiornikach. Jedna z nich pojawiła się wtedy również w pobliżu miejscowości Goryń w gminie Jastrzębia. Znajduje się tam na Radomce betonowa zapora, koryto rzeki jest głębokie na sześć metrów, tworzą się zawirowania. Pomimo zagrożeń miejsce to od lat służyło za dzikie kąpielisko. Efekt - utonięcie siedmiu osób.

Do ostatniej tragedii doszło w 2008 roku, kiedy to ojciec ratując syna zdołał go wypchać bliżej brzegu, sam natomiast został wciągnięty przez wir, dostał się pod wodę i nie przeżył. Na pamiątkę tego stoi teraz krzyż. Po ustawieniu tablicy nie zginęła już żadna osoba, tablica jednak zniknęła. Co się z nią stało - nie wiadomo. Wiadomo, że w poniedziałek ustawiono nową.

- Na terenie powiatu radomskiego planowane jest wyznaczenie jeszcze jednego takiego miejsca, na terenie gminy Pionki - mówi Andrzej Lewicki, oficer prasowy radomskiej policji - Wielu tragedii można byłoby uniknąć gdybyśmy pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Mazowiecka policja odnotowała w okresie od 15 czerwca do 18 lipca 2011 roku 9 przypadków utonięć. W tym roku wśród ofiar nie było dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Żadne z tych tragicznych zdarzeń nie miało miejsca na kąpieliskach strzeżonych, a ofiary utonięć nie były uczestnikami zorganizowanego wypoczynku.

W zdecydowanej większości przypadków utonięć pośrednią przyczyną był spożywany wcześniej alkohol, który przyczynia się do ryzykownych zachowań potencjalnych ofiar. Zdaniem policji inną, równie istotną przyczyną utonięć jest kąpiel w miejscach do tego nie przeznaczonych bądź w miejscach niezorganizowanych jako kąpielisko.

Na całym Mazowsze planowane jest ustawienie w te wakacje 63 tablic.

Miejsce ostatniej tragedii upamiętnia krzyż
Miejsce ostatniej tragedii upamiętnia krzyż

Miejsce ostatniej tragedii upamiętnia krzyż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie